A cégnek nem is volt engedélye az üzemeltetésre.
„A káresemény egy, a hatóságokhoz be nem jelentett, engedéllyel nem rendelkező technológia kipróbálása során bekövetkező robbanás volt” – válaszolt a rendőrség a Népszava arra vonatkozó kérdésére, hogy hol tart a nyomozás a tavaly nyári ügyben. Ekkor ugyanis a bátonyterenyei SungEel akkumulátorgyártásból származó hulladékot feldolgozó gyárában felrobbant egy darálógép, a balesetben egy ember súlyosan, hárman pedig könnyebben sérültek meg.
A lap megtudta, hogy az akku-újrahasznosító berendezés 85 elemében tért el a szabályostól, üzemeltetésére pedig engedélye sem volt a cégnek. Ezenkívül a kemencébe – ugyancsak engedély nélkül beépített – gázégővel elégetett gázt is „ismeretlen módon vételezték” és a veszélyes anyagokkal végzett tevékenységről szóló bejelentés is hiányzott. Mindezek ellenére a baleset után a SungEel gyorsan igyekezett tisztázni magát és közölte: veszélyes anyag nem került a levegőbe – ezzel szemben egy korábbi ellenőrzés során több kormányhivatalnok is rosszul lett ezek miatt.
Ezt alátámasztják a nyomozati dokumentumok is, amelyek szerint „már minimális emberi tevékenység mellett is jelentősen ártalmas” a levegőben terjengő anyagok belélegzése, ugyanis egy – a baleset utáni – mintavétel szerint a toxikus anyagok mennyisége 3,5-szöröse volt az egészségügyi határértéknek.
Az akkumulátorgyárakban történt baleseteket a hvg360 is összegyűjtötte, térképünket itt találja:
A Nagy Akkubotránytérkép - összegyűjtöttük a gyárak környezetszennyezéseit, baleseteit és szabályszegéseit
Rosszullétek, tűz, robbanás, habzó csatornák, halálos kimenetelű munkahelyi balesetek - az elmúlt másfél évben több alkalommal hallhattunk hasonló híreket az épülő és a már működő akkugyárakról. A beruházások bírálói és az érintett helyiek ezekre is hivatkozva tiltakoznak folyamatosan a beruházások ellen, a kormánypárti politikusok viszont azzal érvelnek, a gyárak a legszigorúbb előírások szerint működnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.