Gazdaság Lengyel Miklós 2023. augusztus. 07. 17:48

Három hónapos csúcson az olaj, mi lesz így az üzemanyagárakkal?

Beválik Szaúd-Arábia taktikája: kevesebb olaj kitermelése áremelkedést idéz elő. Az alacsonyabb árak az év elején megnyirbálták az Aramco profitját: a hétfőn közzétett jelentés brutális csökkenést mutat a második félévben.

Egymillió hordóval csökkentette a napi olajkitermelést Szaúd-Arábia júliusban, és a hétvégén jelezte: szeptemberig visszafogja a kitermelést, hogy magasabb árat érjen el a világpiacon.

A legnagyobb olajtermelő országokat tömörítő OPEC+ miniszterei videókonferenciája a hétvégén jóváhagyta Szaúd-Arábia döntését, amelyhez Oroszország is csatlakozott 300 ezer hordó olajjal.

70 dollár alá csökkent az év első felében az ár, emiatt lépett Szaúd-Arábia, amely óriási nyereséget húzott az energiaválságból. Olajtársasága, az Aramco a Fortune éves listáján a legsikeresebb cégnek bizonyult az óriások között olyannyira, hogy az amerikai lap megjósolta: jövőre talán már első is lehet, megelőzve a Wal-Mart amerikai kiskereskedelmi láncot, amely már tíz éve tartja aranyérmes helyezését a globális piacon. A trend azonban változott: a tavalyi rekordprofit után az idei második negyedév igen rosszul sikerült a szaúdi olajóriásnak: 38%-kal kisebb nyereséget ért el.Az Aramco problémája az, hogy már az első negyedévben is csaknem 20%-kal csökkent a profitja.

Persze ne felejtsük el, hogy a viszonyítási alap a 2022-es év, amikor februárban Putyin megtámadta Ukrajnát, és az energiaárak az egekbe szöktek. Ezért az Aramco főnöke nincs igazán kétségbeesve: ”erős pénzügyi mutatóink azt jelzik, hogy tudtunk alkalmazkodni az üzleti ciklusokhoz” – írta hétfői közleményében Amin Nasszer, a világ legnagyobb olajtársaságának elnöke.

84,50 dollárrra ment fel a Brent olaj ára a szaúdi bejelentésre, ez azután hétfőn valamelyest mérséklődött, mert mindenki előre beárazta, hogy Szaúd-Arábia és Oroszország a termelés visszafogásával akar magasabb árat elérni a globális piacon. “Az OPEC+ döntése arcul csapja a washingtoni kormányzat inflációcsökkentő politikáját” – értékelte a helyzetet Robert Yawger, a Mizuho Securities alelnöke, aki rámutatott arra, hogy Szaúd-Arábia és Oroszország ily módon akarja feltölteni a költségvetését.

A magas olajár így nemcsak az infláció miatt jelent gondot a Biden adminisztrációnak hanem amiatt is, hogy Oroszország jórészt ebből finanszírozza a háborút Ukrajnában. Az oroszok nem tesznek közzé számokat a háború kezdete óta, de a Nemzetközi Energia ügynökség szerint júniusban Oroszország olajbevétele 1,5 milliárd dollárral csökkent az előző évhez képest. Oroszországot szeptembertől vállalta a 300 ezer hordós csökkentést.

Az olajárak növekedése meglátszik a magyarosrszági üzemanyagárakban. Az elmúlthetek kitartó emelkedése után szerdától már 628 forint lesz a 95-ös benzin, illetve 638 a gázolaj nagykereskedelmi ára – ez utóbbi esetében egy hét alatt 25 forintos emelkedés, az egy hónappal ezelőttihez képest pedig már 75 forinttal többet kell fizetni a dízelért.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.