Gazdaság hvg.hu 2023. augusztus. 04. 12:14

Világgazdaság: 2-300 ezer új vendégmunkást toboroznak Magyarországra

Elsősorban a Fülöp-szigetekről, de keresnek vendégmunkásokat Vietnámban, Indonéziában, Mongóliában és Kirgizisztánban is.

Gőzerővel zajlik a toborzás, eddig 25 kölcsönzőcég szerzett minősítést, hogy egyszerűsített eljárással vendégmunkásokat hozzon Magyarországra

– mondta a Világgazdaságnak Karácsony Zoltán, a HR Portal álláspiaci szakértője. Szerinte Magyarország mára eljutott odáig, hogy nem csupán a gyártó, de a szolgáltatócégek is vendégmunkásokat akarnak felvenni, például szállodák takarítására.

Karácsony Zoltán a Világgazdaságnak azt mondta, hogy

jelenleg elsősorban a Fülöp-szigetekről toboroznak munkaerőt, azonban zajlik a toborzás Vietnámból, Indonéziából, Mongóliából és Kirgizisztánból is.

Többségüket betanított munkára hozzák, de egyre több szakmunkást is keresnek, például hegesztő, teherautó-sofőr és targoncás pozícióba. Karácsony szerint azonban lassú a folyamat: a toborzás átfutási ideje 14-15 hét, ugyanis az adminisztráció – például a hatósági engedélyek kiadása – lassítja a folyamatot.

Magyarországon jelenleg a Világgazdaság szerint nagyjából százezer vendégmunkás dolgozik, azonban mivel az országban a következő években félmillió munkahely fog létrejönni, 2-300 ezer vendégmunkás bevonását tervezik.

Ezek a munkavállalók a kormánypárti lap szerint az utóbbi években a környező országokból érkeztek. Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár szerint azonban ez változni fog. Az államtitkár ezzel indokolta, hogy az Országgyűlés nemrégiben elfogadta azt a novembertől életbe lépő jogszabályt, amivel engedélyezik a vendégmunkások alkalmazását. Czomba szerint azonban esélyt sem fognak nekik adni a letelepedésre.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.