A legvagyonosabb magánszemélyek súlyos veszteséget okoznak a költségvetésnek.
A State of Tax Justice idén is átfogó statisztikákat közölt a multinacionális vállalatok és a vagyonukat offshore-országokban rejtegető magánszemélyek határokon átnyúló adóvisszaéléseiről, és az ezekkel összefüggő költségvetési bevételkiesésekről.
A jelentés 472 milliárd dollárra becsüli az éves globális adóveszteséget.
A szakértők úgy vélik, hogy a globális minimumadó bevezetése ellenére a nagyvállalatok és magánszemélyek adóelkerülését az OECD képtelen lesz megakadályozni, így a következő tíz évben 4700 milliárd dollárnyi adótól eshetnek el világszerte az államok.
A globálisan az adóelkerülésből származó veszteségek legnagyobb részét továbbra is a határokon átnyúló társasági adóval való visszaélés okozza. Mindez az elmúlt évtizedek káros adóversenyének a hatása: a legtöbb állam egymásra licitálva csökkentette a társaságiadó- és profitadószinteket, hogy minél több vállalatot csábítson adójogi fennhatósága alá.
Hasonló folyamatok eredményeként lett a 9 százalékos nominális, de 5 százalék körüli effektív adókulcsával Magyarország is adóparadicsom – vélik a jelentés készítői. Hazánk ennek ellenére is sokat veszít az agresszív adóoptimalizálással élő vállalatok, valamint a gazdag magánszemélyek vagyonelrejtése miatt.
A jelentés szerint Magyarországra az alacsony adókulcsok miatt 1137 millió dollár nyereségátcsoportosítás érkezik, ez azonban nem képes ellensúlyozni az itt működő multinacionális vállalatok által innen kivitt 3502 millió dollár nyereséget. A számítások szerint mindez 315,2 millió dollár, azaz nagyjából 110,5 milliárd forint éves adóveszteséget okoz Magyarországnak, ami a magyar bruttó hazai össztermék (GDP) 0,2 százalékát jelenti.
Ugyanakkor a magyar vállalatok nyereségátcsoportosítási és adóelkerülési is 312,2 millió dollár adóveszteséget okoznak más országoknak.
Hihetetlen vagyonokat mentenek ki itthonról a leggazdagabbak
A jelentés feltárja a magyar állampolgárok által birtokolt offshore pénzügyi vagyonok méretét is, ez még fájdalmasabb képet fest a hazai helyzetről, mint a céges adóbevételeknél megjelenő veszteségek. Az offshore vagyon olyan pénzügyi eszközöket jelent, mint például bankszámlák, befektetések és ingatlanok, amelyeket kedvező adó- és szabályozási környezetű külföldi joghatóságokban tartanak – foglalta össze a jelentés hazánkra vonatkozó részét a Portfolio.hu.
A magyar állampolgárok offshore vagyona ugyanis 7,7 milliárd dollárt, közel 2765 milliárd forintot tesz ki a szakértők szerint.
Ez GDP arányában is tetemes: a magyar állampolgárok tulajdonában lévő offshore vagyon a magyar bruttó hazai össztermék 4,7 százalékának felel meg.
Az offshore pénzügyi eszközök évente 57,5 millió dollár (19,85 milliárd forint) adóbevétel-kiesést okoznak a költségvetésnek. Ez az adókiesés azt az elmaradt adóbevételt jelenti, amelyet a magyar kormány akkor szedett volna be, ha ezeket az offshore vagyonokat belföldi adóztatás alá vonták volna.A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.