A költségvetési többlet is gondokat okozhat: Írország nem tudja eldönteni, hogyan költse el a multinacionális cégek által befizetett hatalmas mennyiségű adót.
Az elmúlt években tömegével özönlöttek influencerek Andorrába a szomszédos országokból és még távolabbról is, kihasználva a nagyon alacsony közterheket. Beáramlásuk felverte az ingatlanárakat, és az ellenzék szerint a kevésbé tehetős helyieknek már külföldre kell költözniük, mert a lakbért se tudják megfizetni. Napjaink egyik legfurcsább válságára a miniállam kormányának is lépnie kellett, de a katalán nyelv alapszintű ismeretét még ők sem tehették mindenkinek kötelezővé.
Andorra, Monaco és San Marino az Európai Unió területén található, de nem részei az integrációnak, viszont pénzügyileg kiskaput jelenthetnek az uniós szabályok megkerülésére – állapították meg szakértők Brüsszelben, ahol már előkészületben vannak a három miniállammal megkötendő kereskedelmi egyezmények.
Rövid távon akár racionálisnak is mondható a magyar kormány belengetett uniós vétója a globális minimumadóra. Hogy később mi lesz, ezúttal is mellékes.
Szinte mindenki beállt a kezdeményezés mögé, amely a tervek szerint segítené meggátolni az adóelkerülést. Magyarország már többször közölte, hogy nem örül, és most sem sikerült meggyőzni a kormányt.
Az Apple javára született döntés az EU számára elzárt egy utat a multik adóztatásához, de Brüsszel más módszerrel is megpróbálhat fellépni az adóparadicsom jellegű tagállamok ellen, beleértve Magyarországot is.