Gazdaság 2023. július. 18. 14:52

Uniós pénzből épül Magyarország tenger(rak)partja

A trieszti kikötő az uniós Helyreállítási Alapból finanszíroz több fejlesztési projektet, ezek egyike a magyar partszakasz rakpartosítása és a csatorna kotrása.

A trieszti kikötői hatóság közbeszerzéseket írt ki Olaszország Helyreállítási és Ellenállóképességi Terve (RRP) alatt – szúrta ki a Napi.hu a hajózási szaksajtó beszámolóit (például itt és itt). Az uniós országok az EU-hoz beadott RRP-k szerint férnek hozzá a pandémia utáni Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) forrásaihoz–- Magyarország éppenséggel még mindig nem, a kormány ugyanis még mindig nem tudta lezárni az unióval folytatott jogállamisági-korrupciós vitát, nem teljesített minden vállalást annak érdekében, hogy meggyőzze az EU-t: az uniós forrásokat megfelelően és korrupciómentesen költenék el az országban.

A trieszti kikötői hatóság összesen 160 millió euró értékben írt ki közbeszerzéseket különféle kikötőfejlesztési projektekre, ezek egyike a magyar állami Adria Port Zrt. által birtokolt, és kikötői koncesszióval rendelkező partszakasz rakpartosítása és a kiszolgáló csatorna kotrása. A közbeszerzés értéke 48,9 millió euró, a majdani győztesnek 605 napja lesz a munka befejezésére.

Ez még nem jelenti, hogy a magyar kikötői terminál elkezdhetne működni, a tervezett logisztikai központ felépítését már nem fogja elvégezni a kikötői hatóság uniós pénzből. Azt megelőzően ráadásul a területet kármentesíteni kell, ott ugyanis olajfinomító működött, amely a II. világháborúban találatot kapott.

Szijjártó Péter külgazdasági miniszter 2022 decemberében azt mondta, a magyar terminál 2026-ban kezdhet működni.

A kikötői koncessziót birtokló Aquila nevű olasz cég 2021. december 17-én került a kikötői projektre létrehozott Adria Port 100 százalékos tulajdonába, másfél évvel azután, hogy az adásvételt Szijjártó Péter tényként bejelentette. A külgazdasági miniszter azt is büszkén hangoztatta, hogy a megvásárolt koncesszió 60 évre szól – valójában 2074 szeptemberéig, vagyis minél később kezd működni a terminál, annál kevesebb lesz hátra a koncesszióból.

A kormány az exportáló magyar vállalatok tengeri kapujaként igyekszik lefesteni a trieszti terminált. A képet árnyalja, hogy valójában kompkikötőről (roll on–roll off terminál) van szó, amely nagy konténerhajók fogadására alkalmatlan.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.