A kormány célja, hogy többségi részesedést szerezzen a reptérben, de szívesen látna „baráti partnereket" az üzlethez.
Társbefektetővel veheti meg a Budapest Airportot a magyar állam, aki üzemeltetné is a repteret – közölte Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter egy háttérbeszélgetésen. A Reuters beszámolója szerint a kormány célja, hogy többségi részesedést szerezzen a reptérben, de nyitott a tárgyalásokra.
Nagy Márton azt is elmondta, hogy a felvásárlás 2023 végére zárulhat le és katari befektetőt említett, mint lehetséges partnert. A héten Orbán Viktor is arról beszélt a Katari Gazdasági Fórum, hogy „szívesen látnánk őket" társbefektetőként.
A Budapest Airport megvásárlása régóta célja a kormányzatnak. Tavalyelőtt nem kötelező érvényű ajánlatot tett az állam a repülőtér megvásárlására, de később a folyamatot leállították. A kormány 2023 februárjában élesztette fel az ötletet, amikor Nagyot bízták meg azzal, hogy tárgyalásokat folytasson a felvásárlásról.
A Budapest Airport legnagyobb részvényese 55,44 százalékkal jelenleg az AviAlliance GmbH, korábban Hochtief AirPort GmbH, amely a kanadai Public Sector Pension Investment Board (PSP Investments) tulajdonában van. Az AviAlliance csütörtökön közölte, hogy a magyar „kormány a közelmúltban közölte, hogy továbbra is érdeklődik a repülőtér átvétele iránt".
A Budapest Airport 2022-ben 76,6 millió eurós nettó nyereséget jelentett 277,7 millió eurós nettó árbevétel mellett, miután két évig jelentős veszteséget szenvedett el a járvány miatt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.