Jövő szerdáig kell az érintett gyártóknak nyilvántartásba vételi kérelmet benyújtani az országos hulladékgazdálkodási hatósághoz a júliustól induló új, kiterjesztett gyártói felelősségi rendszerben – közölte az Energiaügyi Minisztérium.
Raisz Anikó környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkár emlékeztetett, a cél, hogy Magyarország minél gyorsabban átállhasson a körforgásos gazdaságra, amelyben egyre kevesebb termék válik hulladékká, és a képződő hulladék a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosul újra. Ennek érdekében az országban júliustól átalakul a hulladékgazdálkodási rendszer és az állam helyett egy magánvállalat, a MOHU MOL Zrt. fogja végezni a hulladékgazdálkodást.
Ekkortól az Európai Unió irányelveinek és elvárásainak megfelelően elindul a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer is, amelyben a termékek gyártóinak és forgalmazóinak – „a szennyező fizet” elve alapján – díjat kell fizetnie a termékei hulladékkezelésével kapcsolatos költségek megtérítésére. Ez a
- csomagolásokat,
- egyes egyszer használatos műanyagtermékeket,
- elektromos és elektronikus berendezéseket,
- elemeket és akkumulátorokat,
- gépjárműveket,
- gumiabroncsokat,
- irodai és reklámhordozó papírokat,
- sütőolajat és -zsírt,
- bizonyos textiltermékeket és a
- fabútorokat
érinti.
Raisz Anikó felhívta a figyelmet arra, hogy a nyilvántartásba vételt a tevékenységet már folytató gyártóknak – az első belföldi forgalomba hozókat és a saját célú felhasználókat is ideértve – az országos hulladékgazdálkodási hatóság (Pest Vármegyei Kormányhivatal Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztály) által üzemeltetett OKIR rendszeren keresztül május 31-ig szükséges teljesíteni.
A nyilvántartásba vételi kötelezettség elmulasztása hulladékgazdálkodási bírsággal sújtható. Az érintetteknek emellett a MOHU MOL Zrt. által üzemeltetett elektronikus felületen is regisztrálniuk kell a nyilvántartásba vétel kérelmezését megelőzően a hónap végéig.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.