Gazdaság Lengyel Miklós 2023. május. 26. 16:41

Az USA magának is nagy kárt okoz a Kína elleni chipháborúval

Erre hívta fel a figyelmet a mesterséges intelligencia egyik legnagyobb chipgyártója, az Nvidia főnöke, aki a londoni Financial Timesnak nyilatkozott.

“Olyan mintha a Biden-kormányzat hátrakötné a kezünket, amikor korlátozza a chipexportot Kínába” – panaszkodott Jensen Huang, a Nvidia alapító elnöke. A 20 éve működő cég olyan korszerű chipeket gyárt, melyek nélkülözhetetlenek a mesterséges intelligencia fejlesztéséhez. A ChatGPT-hez szükséges chipeket is – mások mellett – ők állítják elő.

A Biden-kormányzat nemzetbiztonsági okokra hivatkozva tiltja, illetve korlátozza a legmodernebb chipek exportját Kínába, sőt már külföldi cégeket is eltilt ettől. Hszi Csin-ping elnök korábban bejelentette, hogy Kína a mesterséges intelligencia terén meg akarja előzni az Egyesült Államokat 2025-ben. Ez a bejelentés csapta ki a biztosítékot Washingtonban, ahol megpróbálják hátráltatni Kína haladását ezen a téren.

Jensen Huang azt javasolja a Financial Timesban, hogy az Egyesült Államok “gondolja meg a szigorításokat kétszer is” ezen a területen, mert önmagának is nagy kárt okozhat. Miért? “Ha megfosztjuk magunkat a hatalmas kínai piactól, akkor azt nem tudjuk mással pótolni, mert csak egy Kína van” – hangsúlyozza a Nvidia főnöke.

Néhány napja Li Csiang, Kína új miniszterelnöke fogadta az országban működő külföldi cégek vezetőit, akik közül a China Daily az Apple főnökét emelte ki. Kína új kormányfője burkoltan megfenyegette az amerikai cégeket, hogy ők is korlátozásra számíthatnak, amennyiben az Egyesült Államok továbbra is szankciókkal sújtja országát. A Financial Times az interjú kapcsán megjegyzi: a Micron nevű amerikai chipgyárat Peking tilalommal sújtotta mondván: nemzetbiztonsági kockázatot jelentene chipjei beszerelése Kína gazdaságának fontos területein.

A Nvidia, amely az Egyesült Államok legnagyobb chipgyártója a mesterséges intelligencia terén, már korábban is arról panaszkodott, hogy tetemes veszteségek érik az amerikai exporttilalom miatt.

A kínai Alibaba például az ő chipjeiket használta a felhőben a tilalom előtt.

Az amerikai tilalom saját fejlesztésre ösztönzi Kínát

Ezt hangsúlyozza a Nvidia főnöke, aki szerint a kínaiak máris komoly előre haladást mutatnak ezen a területen.

A Huawei például már 2019 óta megsokszorozta a kutatásra és fejlesztésre fordított összegeket, miután rákerült az USA tilalmi listájára. A Baidu kínai óriás piacra dobott egy ChatGPT-hez hasonló programot – írta a Digi Asia, hozzátéve, hogy a kínai változat még meglehetősen kezdetleges. Közben a mesterséges intelligencia chipekért felárat fizetnek Kínában: 40 százalékkal drágábban veszi meg a Baidu a szükséges chipeket.

A Nvidia éppúgy, mint nagy tajvani vetélytársa, a TSCM nemcsak gyárt chipeket Kínában, hanem kutatóintézeteket is fenntart, melyek a tilalmak hatására elhagyják az országot, de sok tehetséges fiatal kutató ottmarad, akik felgyorsíthatják a kínai fejlesztéseket.

A Biden-kormányzat tilalmai Kínával szemben öngólt eredményezhetnek: „Az 52 milliárd dolláros amerikai chipfejlesztési programot a térdénél vághatják el a tilalmak” – hangsúlyozza a tajvani-amerikai üzletember. Miért? “Mert hogyha elveszítjük a kínai piacot, akkor egyharmaddal csökken a kereslet, kisebb kapacitásra lesz szükség. Úszni fogunk a chipekben!”

“Elvben tudnánk chipeket gyártani Tajvanon kívül is, de a kínai piacot nem pótolhatjuk sem az ellátás, sem pedig az eladás terén” – mondja a Nvidia főnöke. A cég tavaly chipjei több mint egyötödét Kínában, illetve Hongkongban adta el, Tajvanon pedig az egynegyedét – írja a londoni Financial Times.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?