5,25 százalékra nőtt a dollár irányadó kamata. A Fed most már nem arról ír, hogy további monetáris szigorításra lehet szükség, hanem arról, hogy a további lépéseknél mi mindent kell figyelembe venniük.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) 25 bázisponttal, 5,00 százalékról 5,25 százalékra emelte az irányadó dollárkamatot a szerdán végződött kétnapos kamatdöntő ülésén. A döntés megfelelt a piaci várakozásoknak.
A Fed 2022 márciusában vetett véget a gazdaságösztönző célú zéró-közeli kamatpolitikájának, amikor a 2020 márciusa óta érvényes 0,25 százalékról 25 bázisponttal 0,50 százalékra emelte az irányadó dollárkamatot. A jelenlegi monetáris szigorító fázist az infláció visszaszorítása érdekében indította el.
A kamatemelés eddig működik is: a tavaly júniusi 9,1 százalékos csúcsról márciusra már 5 százalékosra csökkentették az amerikai inflációt. A Fed célja a 2 százalékot elérni.
Egy fontos változás van a mostani döntésben a korábbi kamatemelésekhez képest: az ezt kísérő indoklásból már kimaradt az a mondat, hogy a Fed szerint további monetáris szigorításra lehet szükség. Most már arról írnak, annak a meghatározásakor, hogy milyen további szigorítás lehet szükséges a 2 százalékos inflációs cél eléréséhez, figyelembe fogják venni az eddigi szigorítást, azt, hogy milyen késleltetéssel hat a monetáris politika, valamint a gazdasági és pénzügyi fejleményeket.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.