A változás nem befolyásolja a kölcsönök kamatának, sem a törlesztőrészletnek a mértékét, pusztán csak tisztább képet nyújt majd a hitelfelvétel költségeiről.
„A hitelező félévente aktualizált belső szabályzatban meghatározott módon, a jelzáloghitelek fedezetéül szolgáló ingatlanok hitelbiztosítéki értékéhez igazodóan legalább három jellemzőnek tekinthető értéksáv megadásával határozza meg a referenciaként figyelembe vett vagyonbiztosítás havonta esedékes azon díját, amellyel az Fhtv. 17/A. § (1) bekezdése alkalmazásában számol. A hitelező a jellemzőnek tekintett értéksávokhoz rendelt referenciaként figyelembe vett díjakhoz történő hozzáférést az ügyfélfogadásra nyitva álló helyiségében, valamint ha rendelkezik internetes honlappal, akkor az internetes honlapján biztosítja” – áll a péntek esti Magyar Közlönyben megjelent kormányrendeletben, amely a THM, azaz a teljes hiteldíj mutató új kiszámolásáról rendelkezik.
Egy korábbi kormányrendelet már meghatározta, hogy a THM-plafon értékébe bele kell számolni a fedezetre kötött vagyonbiztosítás díját is. A mostani rendelet lényegében csak arról szól, hogy miként is kell ezt megtenni. Ami talán a legfontosabb, hogy mindez nincs hatással sem a kölcsönök kamatára, sem a törlesztőrészletekre. A témát bővebben az alábbi cikkünkben tekintettük át.
Változhat a THM kiszámítása, mit jelent ez a hiteligénylők számára?
Egy frissen megjelent tervezet alapján megváltoztatnák a THM-plafon kiszámításának módját. Egy korábbi jogszabályváltozás már előírta, hogy a THM-plafon értékébe a fedezetre kötött vagyonbiztosítás díját is bele kell számolni. Az új tervezet azt is megmondaná, hogy ezt hogyan kell megvalósítania a bankoknak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.