Gazdaság hvg.hu 2023. április. 14. 20:41

Kormányrendelet született a THM kiszámításának megváltozásáról

A változás nem befolyásolja a kölcsönök kamatának, sem a törlesztőrészletnek a mértékét, pusztán csak tisztább képet nyújt majd a hitelfelvétel költségeiről.

„A hitelező félévente aktualizált belső szabályzatban meghatározott módon, a jelzáloghitelek fedezetéül szolgáló ingatlanok hitelbiztosítéki értékéhez igazodóan legalább három jellemzőnek tekinthető értéksáv megadásával határozza meg a referenciaként figyelembe vett vagyonbiztosítás havonta esedékes azon díját, amellyel az Fhtv. 17/A. § (1) bekezdése alkalmazásában számol. A hitelező a jellemzőnek tekintett értéksávokhoz rendelt referenciaként figyelembe vett díjakhoz történő hozzáférést az ügyfélfogadásra nyitva álló helyiségében, valamint ha rendelkezik internetes honlappal, akkor az internetes honlapján biztosítja” – áll a péntek esti Magyar Közlönyben megjelent kormányrendeletben, amely a THM, azaz a teljes hiteldíj mutató új kiszámolásáról rendelkezik.

Egy korábbi kormányrendelet már meghatározta, hogy a THM-plafon értékébe bele kell számolni a fedezetre kötött vagyonbiztosítás díját is. A mostani rendelet lényegében csak arról szól, hogy miként is kell ezt megtenni. Ami talán a legfontosabb, hogy mindez nincs hatással sem a kölcsönök kamatára, sem a törlesztőrészletekre. A témát bővebben az alábbi cikkünkben tekintettük át.

Változhat a THM kiszámítása, mit jelent ez a hiteligénylők számára?

Egy frissen megjelent tervezet alapján megváltoztatnák a THM-plafon kiszámításának módját. Egy korábbi jogszabályváltozás már előírta, hogy a THM-plafon értékébe a fedezetre kötött vagyonbiztosítás díját is bele kell számolni. Az új tervezet azt is megmondaná, hogy ezt hogyan kell megvalósítania a bankoknak.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.