Gazdaság hvg.hu 2023. április. 11. 16:55

IMF: A magyar infláció egy kicsit alacsonyabb lehet idén, mint az ukrán

Egy kicsit nőni fog a magyar gazdaság idén, bár nem annyira, mint az EU legtöbb országában. Az inflációnk bezzeg éllovas lesz az unióban, és globálisan is épp csak kicsúszik a top 10-ből – áll a Nemzetközi Valutaalap friss előrejelzésében.

Európa nagy része megússza a recessziót idén, és Magyarországon is csak lelassul a gazdasági növekedés, nem megy le mínuszba – olvasható a Nemzetközi Valutaalap most kiadott előrejelzésében. A World Economic Outlook áprilisi kiadása szerint a kontinens fejlett országaiban átlagosan 0,8 százalékkal fog nőni a reál GDP, míg Magyarországon 0,5 százalékkal.

A GDP-növekedésnél persze most sokkal többeket érdekel nálunk az, hogy az inflációval mi lesz, és ebből a szempontból nem épp rózsás a helyzet. Az IMF szerint éves átlagban 17,7 százalékos lehet a magyar infláció idén, ami messze az EU legrosszabbja, a második leggyengébb előrejelzés, a lengyel is csak 11,9 százalékos.

De azért vannak országok, amelyeknek az inflációjánál kisebb lehet a magyar. Nem épp az a liga ez, ahova jó érzés tartozni:

  • Venezuela (400 százalék),
  • Argentína (98,6),
  • Szudán (71,6),
  • Törökország (50,6),
  • Ghána (45,4),
  • Irán (42,5),
  • Etiópia (31,4),
  • Pakisztán (27,1)
  • Egyiptom (21,6),
  • Ukrajna (21,1),
  • Nigéria (20,1).

A világ legfontosabb gazdaságai közül Németország elég rossz év elé néz, ott csökkenhet a reál GDP, 0,1 százalékkal. Az EU-ból rajtuk kívül Svédországra, Csehországra, Észtországra és Litvániára várhat recesszió. A nagy európai országok közül a francia és az olasz gazdaság egyaránt 0,7 százalékkal nőhet.

A britek várhatnak még nagyon rossz évre, ott 0,3 százalékkal csökkenhet a reál GDP. Az Egyesült Államok 1,6, Kína pedig 5,2 százalékos növekedésre számíthat.

A jelentésben külön kiemelték: jó hír az, hogy az infláció a világ nagy részén már lassulni kezdett, de árnyalja a képet, hogy ezt nagyrészt az energiaárak visszapattanása okozza, a gazdaság összes többi folyamata – például az élelmiszeripar helyzete – még nem arra tart, hogy jelentős csökkenés lenne egyhamar. Ráadásul miközben az infláció még nem jutott el arra a pontra, hogy sokkal könnyebb lenne az élet, és a gazdaság növekedése is lassú, a legutóbbi banki krízisek is mutatták, hogy sérülékeny a pénzügyi rendszer, még ha katasztrófa nincs is.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.