A kettős adóztatást kizáró egyezményt Magyarországgal tavaly mondta fel Washington, de Szijjártó Péter külügyminiszter jelezte, hogy mostanra szívesen tárgyalna az egyezmény újranyitásáról a magyar kormány, ha az amerikaiak nyitottak lennének rá.
Szijjártó Péter az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) üzleti fórumán tartott beszédet, ahol az orosz–ukrán háború regionális következményeiről beszélt.
A külügyminiszter szerint a háború egyik legkárosabb velejárója a blokkosodás újraindulása, "ami különösen rossz hír Közép-Európa számára, hiszen a régió mindig rajtavesztett Kelet és Nyugat konfliktusán". Mint mondta, az európai gazdasági fejlődés alapját a fejlett nyugati technológiák és a könnyen elérhető, olcsó orosz energiahordozók kombinációja jelentette eddig, a kötelékeket azonban most elvágták, és a helyzet tovább is romolhat, mert "egyesek az európai-kínai együttműködést is fel akarnák számolni, ami kiütné az európai gazdaságot".
Kitért arra is, hogy az amerikai cégek alkotják Magyarországon a második legnagyobb beruházói közösséget,
1700 vállalat mintegy 107 ezer embert foglalkoztat, és 2022-ben – 16 százalékkal – megdőlt a kétoldalú kereskedelmi forgalom rekordja. Az utóbbi nyolc évben a kormány 103 amerikai beruházást támogatott nagyjából kétmilliárd dollárral, és jelenleg is nyolc társasággal folynak ilyen tárgyalások.
Az atv.hu cikke szerint Szijjártó Péter a fórumon egy kérdésre válaszolva érintette a kettős adóztatás elkerüléséről szóló szerződés sorsát is az amerikai-magyar viszonylatban. Az Egyesült Államok ugyanis tavaly nyáron felmondta Magyarországgal az 1979-es kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezményt, miután a magyar kormány nem volt hajlandó hozzájárulását adni a globális minimumadóról szóló rendelkezéshez. Vagyis – nagyon röviden és leegyszerűsítve – hatályon kívül helyezik azt az egyezményt, amely kizárja annak a lehetőségét, hogy mindkét országban megadóztassák azokat a jövedelmeket, amelyek itt is, ott is adókötelesek (bővebben itt olvashat az ügyről).
Szijjártó Péter azt mondta, hogy tavaly amerikai részről magas szinten világosan közölték, hogy ha a magyar kormány nem adja a hozzájárulását a globális minimumadó bevezetéséhez, akkor az egyezményt felmondják. Azóta viszont sikerült megegyezésre jutnia a kormánynak az OECD-vel, így magyar kabinet kész az egyeztetésre és az egyezmény újranyitására. Ezt ő maga személyesen is jelezte Washington felé, de még a magyar pénzügyminiszter is tárgyalást kezdeményezett amerikai kollégájával Washingtonban a kérdésben, az amerikai kormányzat azonban még nem áll készen a tárgyalásra – fogalmazott.
Elmondta, az amerikai republikánus párti vezetők ígéretet tettek az egyezmény újrakötésére kormányváltás esetén.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.