Egy hónap alatt 26 milliárd forinttal nőtt a közintézmények teljes adóssága.
Januárban 15,5 milliárd forint volt a költségvetési szervek rezsitartozása, ami február végére megduplázódott. A közintézmények teljes adóssága február végén már elérte a 70,1 milliárd forintot, ami 26 milliárd forintos növekedést jelent egyetlen hónap alatt – írja a Magyar Államkincstárnak a napokban nyilvánosságra hozott adataira hivatkozva a Népszava.
A lap szerint február végén nem példa nélküli, hogy ekkoram a tartozásállomány, a korábbi években csak akkor fordult elő ekkora eladósodottság, ha az előző decemberben nem konszolidálták az egészségügyi intézményeket. A kórházak, a kormányhivatalok, a rendőrség, a büntetés-végrehajtás és az közoktatás is halmozza a lejárt adósságokat. Február végén a létező 572 központi költségvetés alá tartozó intézményből 406-nak volt lejárt tartozása.
A legnagyobb adósok listáján az első az MH Egészségügyi Központ, amelynek 2,672 milliárd forint tartozása van. Ezt követi a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (2,054 milliárd) és az Észak-közép-budai Centrum (1,966 milliárd).
A cikk emlékeztetett: a tartozás azt jelenti, hogy a cégek több mint 70 milliárd forinttal finanszírozzák kényszerűségből az állam működését.
Hogy nem kiegyensúlyozottak az állam pénzügyi folyamatai, azt nem csak a közintézmények gyors eladósodása jelzi: az államháztartás hiánya február végén szinte példa nélküli módon 1525 milliárd forint volt – idézte fel a Népszava.
1500 milliárdosnál is nagyobb költségvetési hiány jött össze két hónap alatt
Az egész évesre tervezett hiány 44 százalékát elértük február végére.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.