Huszonöt bázisponttal lett magasabb az irányadó dollárkamat.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal, 4,75 százalékról 5 százalékra emelte az irányadó dollárkamatot a szerdán végződött kétnapos kamatdöntő ülésén.
A Fed az előző öt alkalommal összesen 150 bázisponttal növelte az irányadó kamatot.
A kamatdöntő Nyíltpiaci Bizottság (FOMC) jelezte, hogy a további döntéseket nagymértékben a beérkező makrogazdasági adatok alakítják. A közlemény szerint „a FOMC szorosan figyelemmel fogja kísérni a beérkező adatokat, és értékeli a monetáris politikára gyakorolt hatásukat”.
A bizottság arra számít, hogy „bizonyos további szigorítások még lehetnek annak érdekében, hogy a monetáris politikát olyan irányvonalba terelje, ami kellően korlátozó ahhoz, hogy az infláció idővel visszaálljon a 2 százalékos célszintre”. Ez a megfogalmazás eltér az előzőektől, amelyek szerint „a folyamatban levő emelések” megfelelőek lennének az infláció csökkentésére. A FOMC tagjainak a többsége idén még egy újabb, 25 bázispontú növelést valószínűsít.
A FOMC közleménye hangsúlyozta, hogy „az amerikai bankrendszer szilárd és rugalmas”. A bizottság továbbra is fokozottan figyel az inflációs kockázatokra.
A bizottság tagjainak a többsége szerint jövőre a kamatszint 4-4,25 százalékra csökken.
Idei inflációs előrejelzését a FOMC 3,3 százalékra emelte szerdán a decemberben várt 3,1 százalékról, a jövő évit 2,5 százalékon, a 2025. évit pedig 2,1 százalékon tartotta. A GDP-növekedési várakozást 0,5 százalékról 0,4 százalékra, a jövő évit 1,6 százalékról 1,2 százalékra rontották, a 2025. évit ugyanakkor 1,8 százalékról 1,9 százalékra javították.
Az eddig becsült 4,6 százalékról 4,5 százalékra csökkentették a munkanélküliség idei várható rátáját, a jövő évit 4,6 százalékon tartották, a 2025. évit viszont 4,5 százalékról 4,6 százalékra emelték.
A kamatbejelentés előtt az eurót 1,0794 dolláron jegyzeték, fél órával később az euró 1,0860 dollárra drágult. Eközben a forint az euróval szemben a 387,22 -es szintről 385,87 forintra erősödött, miközben a dollár 358,68 forintról 354,92 forintig gyengült.
Az egész világ arra figyel, mit lép az amerikai jegybank több nagy bankcsőd után
Minimális, 0,25%-os kamatemelést vár a Fedtől a szakértők többsége, akik arra mutatnak rá, hogy globális bankválságot indíthat el, ha sokáig folytatja a szigorítást a jegybank szerepet betöltő szervezet az Egyesült Államokban. „A makrószámok azt mutatják, hogy további szigorításra van szükség" - nyilatkozta a CNBC gazdasági portálnak a Bank of America vezető elemzője.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.