Gazdaság hvg.hu 2023. március. 20. 10:58

A quickwintől az integrált megoldásokig – három pontban cégeknek az energiamegtakarításról

Kis gyors győzelmeket szeretne aratni, vagy nagyobb beruházás révén csökkentené energiafelhasználását? Esetleg mindkettőt, de úgy, hogy tevékenységét ne kelljen visszafognia? Energiaspórolási és költségcsökkentési ötletek cégeknek.

Az energiaáremelkedés, párhuzamosan a kis- és középvállalkozások tavaly nyári kiesésével a rezsicsökkentés alól, kulcskérdéssé tette a vállalkozások számára az energiatakarékosságot és a hatékonyabb energiafelhasználást. De miként lehet kevesebb energiát fogyasztani és javítani a hatékonyságon anélkül, hogy az adott vállalkozás visszafogná tevékenységét, és ezzel a bevételt, a növekedést kockáztassa? Ehhez igyekszünk segítséget nyújtani néhány ötlettel és technológiai megoldás bemutatásával.

Gyors győzelmek

A legegyszerűbben és leggyorsabban, a szakzsargonban „quickwin” intézkedésekként emlegetett, jelentősebb beruházás nélkül megvalósítható, gyors eredményre vezető lépéseket érdemes megtenni. Ezek között a leggyakrabban a téli fűtés és a nyári hűtés visszafogása merül fel – nyilván csak addig, amíg nincs negatív hatással a munkatársak vagy a berendezések hatékonyságára. Erről tavaly nyár végén és meglehetősen sokat is hallhattunk. Ahogy arról is, hogy fűtés esetén egy Celsius-fok hőmérséklet-csökkentés akár 3-6 százalékos energiamegtakarítással is járhat.

A legtöbb vállalkozás feltehetően már túl van rajta, de számottevő energiamegtakarítást lehet elérni a világítás korszerűsítésével, a fényforrások – akár szakaszosan, egy-egy kisebb beruházással – LED-esre cseréjével. Ebben az esetben a karbantartási költségek is alacsonyabbak lehetnek, és a LED-ek kevesebb hőt is termelnek, ami a nyári időszakban jelenthet előnyt.

A világításon azonban nem csak a fényforrások megválasztásával, de optimalizálással is lehet spórolni, főként az irodahelyiségek, raktárhelyiségek esetében. Egy mozgás- és infravörös érzékelőkkel ellátott rendszer „tudja” mikor nincs senki az adott helyiségben – vagy annak egyik részében – és lekapcsolja a világítást ott, ahol nincs rá szükség.

Előrelátó karbantartás

Az épületgépészeti berendezések megfelelő karbantartása – például fűtési rendszer csöveinek a szellőzőrendszerek járatainak a tisztítása, szivattyúk, ventilátorok állapotának ellenőrzése – számottevően javíthat a működési hatékonyságon és ily módon energiát spórolhat.

Termelőüzemek esetében sem elhanyagolható tényező a termelőeszközök karbantartása. Kiragadott példaként említhetünk egy nem jól megolajozott vagy rosszul illeszkedő meghajtómotort, amely a szükségesnél nagyobb energiát vesz fel és pazarolja az áramot.

Az ilyen és ehhez hasonló energiaveszteség kiküszöbölésére célszerű lehet a működési feltételeket figyelő szenzorokat telepíteni, amik regisztrálják, mikor melyik gép melegszik fel jobban, vagy használ fel több energiát az indokoltnál, esetleg tér el a normálistól a működési frekvenciája. Az ilyen prediktív karbantartási okoseszközök révén akár előre lehet jelezni, mikor lesz szükség beavatkozásra, és időben ütemezhetők a várható javítások.

Jól jöhet emellett, ha ki tudjuk szűrni az elektromos rendszer nem megfelelő összehangoltságából fakadó úgynevezett harmonikus torzítást, ami nem csak plusz energiafelvétellel, de a vezetékek túlmelegedése révén tűzveszéllyel is járhat.

Beruházás, ami biztos, hogy visszajön

Komolyabb beruházás, de visszahozhatja az árát a megfelelő szigetelés, nyílászárók cseréje a korszerűbb fűtés/hűtéstechnika kialakítás az üzemépületben, telephelyen, irodaházban. Jó eredménnyel üzemeltethetők a hulladékhő visszanyerő rendszerek, amikkel a gyártási folyamatok során keletkező hő használható fel akár fűtésre – például rekuperátoros szellőztető rendszer révén –, magasabb hőleadás esetén pedig akár kapcsolt energiatermelésre.

Nem elsősorban energiamegtakarítást jelent, de költségoldalon pozitív eredménye van, az előrelátó tervezéssel csúcs- vagy túlfogyasztásos időszakon kívüli, olcsóbb tarifájú időszakra optimalizált fogyasztásnak, illetve a legnagyobb és/vagy könnyen nélkülözhető energiafogyasztók – hőszivattyúk, légkompresszorok, stb. – túlfogyasztásos időszakban történő leállításának. Ezt fogyasztó oldali szabályozásnak is hívja a szakzsargon. Ilyenkor némi rugalmasságért cserébe számottevő költségmegtakarítás érhető el. Egyes elektromos szolgáltatók úgynevezett rendelkezésre állási díjjal is honorálhatják ezt a fajta hozzáállást.

Jelentős energiamegtakarítás érhető el – megfelelő befektetés révén – azzal, ha a cég maga termeli meg az energiát saját maga számára, leginkább napelemes kiserőművel. Egy jól megtervezett – szükség esetén energiatároló egységgel is kiegészített – üzemcsarnok, raktárépület tetejére, üresen álló földterületre, vagy épp céges parkolók fölé telepített kiserőműves rendszerrel az energiaigény egésze vagy nagy része fedezhető, és akár még a munkatársak elektromos járműveinek töltésére is elegendő elektromos áramot biztosíthat. Akik ilyen rendszerbe ruháznak be, azok annak méretétől, a telepítési helyszín adottságaitól függően 8-15 éves megtérüléssel számolhatnak.

Az energiafelhasználás csökkentésének lehetőségei azonban túlmutatnak a felsorolt ötleteken és technológiai megoldásokon. Cégtől függően számos, pont és folyamat azonosítható, ahol érdemes beavatkozni az energiahatékonyság javítása, az energiatakarékosság növelése érdekében. Erre érdemes – a nagyobb energiafogyasztó vállalkozások esetében bizonyos energiaszint felett hat éve törvényben előírt kötelezettség is – megbízni egy energetikai szakreferenst.

Egy-egy ilyen – szolgáltatói háttérrel rendelkező – szakember azon kívül, hogy elemzést készít, majd javaslatokat tesz az egyes fejlesztésekre, integrált megoldásokat is tud kínálni, vagyis az imént felsorolt ötletek és technológiák együttes megvalósításában segít a tervezéstől a fizikai megvalósításon át az üzemeltetésig.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?