Az OECD legfrissebb tanulmányából kiderül, hogy Németország egyre hátrébb csúszik a listán: a 38 tagállam közül immár csak a 15-ik. Olaf Scholz kancellár vendégmunkásokkal szeretné megoldani a szakmunkások hiányát Németországban.
Hova mennek szívesen a vendégmunkások? Új-Zéland, Svédország, Svájc és Ausztrália vezetik a listát, az USA a nyolcadik. Miért ők, és miért nem mi? A közszolgálati Deutsche Welle erről készített riportot.
Mara, a 30 éves nő Romániából érkezett Németországba, még itt dolgozik marketingesként, de már azt tervezgeti, hogy továbbáll: ”Jelenleg itt élek Németországban, de a következő 5-10 évben mindenképp váltani szeretnék. Hosszú távra nem itt képzelem el a jövőmet.” Miért nem? Előszöris azért, mert nagyon nehéz manapság lakást találni Berlinben, de sok bürokratikus akadállyal is találkozik.
Sok más vendégmunkás is így van ezzel, holott Németországnak évente 400 ezer új emberre van szüksége külföldről a munkaerőpiacon, mert egyre többen mennek nyugdíjba. Ebből reálisan csak évi 290 ezerre számítanak.
Németország nem tudja megtartani a vendégmunkásokat. A többség 3-4 év után távozik – mondja Paul Becker társadalomkutató. Tübingenben az Alkalmazott Közgazdasági Intézet tanulmányt tett közzé a vendégmunkások helyzetéről, és ebből az derül ki, hogy a távozás fő oka – éppúgy mint a román Mara esetében – a német bürokrácia. A leggyakrabban a tartózkodási és a munkavállalási engedélyek meghosszabbítása okozza a problémát.
A német hatóságoknak jobban oda kellene figyelniük
Tanácsadószolgálatot kellene szervezni a vendégmunkások számára – javasolja a tübingeni tanulmány szerzője. Itt a vendégmunkások információkat kaphatnának arról, hogy miképp oldhatják meg problémáikat a hatóságokkal, mihez kezdjenek, ha elveszítették az állásukat, és külföldre készülnek.
A német hatóságok listát készíthetnének azokról a vendégmunkásokról, akik jól beilleszkedtek Németországban, de valamilyen oknál fogva elmentek onnan. Vissza lehetne csábítani őket – javasolja a német szakértő, aki rámutat arra, hogy a legfontosabb a család. Gyakran előfordul, hogy maga a vendégmunkás jól beilleszkedik, de a családtagok nem találják a helyüket Németországban. Nekik is segíteni lehetne a beilleszkedésben.
Mit mond Mara a 30 éves román nő? "Az komolyan segítene, ha tudnék barátokat találni, mert egyedül nehéz. A cégek megteremthetnék erre a lehetőséget. Találkozhatnék németekkel és itt élő külföldiekkel, akik hasonló helyzetben vannak, mint én" – mondta a román vendégmunkás a Deutsche Welle tudósítójának Berlinben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.