Gazdaság hvg.hu 2023. február. 18. 18:59

Svájctól a Vértesig bóklászott egy farkas, óvatosságot kérnek a vadászoktól

Hatalmas távolságra vándorolt az a fiatal farkas, ami Svájc déli részéből indult még tavaly. M237 az elmúlt hetekben egészen a vértesi erdőkig jutott. A farkasokról tudott, hogy messzire képesek elkóborolni, de a mostani kivételes eset, mert nyomkövetője elárulja, merre járt.

Jó 700 kilométerre keletre vándorolt születési helyétől az a fiatal szürke farkas, amelyre még Scájcban tettek jeladót tavaly tavasszal a svájci nagyragadozó-kutatók. Az M237 sorszámon emlegetett valószínőleg 2021-ben született, tehát közel két éves fiatal hím azóta modhatni bejárta az Óperenciát (szinte szó szerint, ugyanis a mesékből ismert földrajzi elnevezés az ausztriai Enns folyón túli területekre utal).

Az M237 vándorlásáról beszámoló Gruppe Wolf Schweiz (GWF), a farkasok és az emberek békés egymás mellett élésén dolgozó környezetvédelmi szervezet emlékeztet, hogy a fiatal farkasok körében nem ritka, hogy ivarérett (kb. 22 hónapos) korukig vándorolnak, és az sem, hogy messzire jutnak, azonban

kivételes alkalom, hogy mindezt ilyen pontosan nyomon lehessen követni.

M237 esetében a GWF szerint különösen nagy szerencse, hogy nem csak, nyomon lehet követni, de a nagyragadozó képes volt ilyen messzire jutni, sértetlenül átkelni számtalan folyón, forgalmas vasúton, autópályán.

A fentebb említett 700 kilométeres távolság ráadásul csak légvonalban értendő, M237 valójában jóval többet vándorolt. A szervezet Facebookján közzétett térkép alapján még egy kisebb kitérőt is tett a Bécsi-erdő felé, mielőtt a Fertő-tótól délre átlépte volna az osztrák-magyar határt.

M237 vándorlása még nem rekord, de az egyik leghosszabb eddig ismert farkasmigráció

- írták. A farkas megjelenéséről a magyar Facebookon a Vértes élővilága csoportban is közzétettek egy beszámolót, aminek írója arra kérte a kérdéses területen aktív vadászokat, hogy fokozott elővigyázatossággal járjanak el,

a szürke farkas hazánkban fokozottan védett, természetvédelmi értéke 250 ezer forint, elejtése, elpusztítása bűncselekmény.

A hírre többen aggodalmuknak adtak hangot, ám ennek kevés alapja van. Mint korábban a hvg.hu is megírta, bár elméleti esélye van annak, hogy találkozzunk velük az erdőben, ők nem keresik a társaságunkat.

Miért jöttek vissza Magyarországra a medvék, farkasok, hiúzok?

Videóra vett farkaskölyök és medvebocsok, rendszeres medveészlelések, sőt medvehajsza is jelzi, hogy visszatelepedtek Magyarországra a nagyragadozók. A három faj közül kettő még szaporodik is északi erdeinkben. Bár elméleti esélye van annak, hogy találkozzunk velük, ők nem keresik a társaságunkat, de azért nem árt tudatosítani, hogy a medve a főnök.

Magyarországon egyébként az észak-keleti országrészben élnek farkasok, rólunk alkalmanként vadkamerás felvételek is készülnek:

A Bükkben kószáló farkaskölyköt vettek videóra

A felvételt egy erdész készítette, de azt nem árulta el, hol.

Borítóképünk illusztráció!

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?