A látvány-csapatsportágak társasági adókedvezményen keresztüli támogatása (tao) az EU 2017-es döntése értelmében 2023-ig tartott volna, ám a határidőt az Európai Bizottság most a Sportért Felelős Államtitkárság kérésére újabb hat évvel kitolta.
Az Európai Bizottság 2029. június 30-ig meghosszabbította a tao-programot – jelentette be a sportért felelős államtitkár. Schmidt Ádám még tavaly nyáron a bemutatkozó sajtótájékoztatóján közölte, hogy kérni fogják a program megnyújtását az uniótól; erre a kérelemre érkezett most meg a kedvező válasz.
Ez lehetne egy örömteli pillanat is, ugyanakkor néhány napja került nyilvánosságra egy 300 oldalas háttértanulmány, amely épp arról szól, hogy a magyar sport helyzetén alig segített valamit az a sok milliárd forint, amihez a tao-támogatások révén jutott hozzá.
Az elemzésből kiderül, hogy
- a sportágak többségénél (52 százalék) kedvezőtlenebb képet mutat az eredményesség a sokszorosára emelkedett támogatás belépése után.
- a 16 kiemelt sportágból kilencnél kedvezőtlenül alakult az eredményesség a rengeteg állami pénz megjelenése nyomán.
- az úszás etalon, a vívás és a kajak-kenu szintén jól teljesített, beindult a triatlon és a vitorlázás, a korcsolya a csúcsra ért
- vegetál az ökölvívás, alulmúlta magát az evezés és az asztalitenisz: korábbi eredményességük 40 százalékát érték el, amióta busás támogatást kapnak.
- a kézilabdában a tao bevezetése után az eredményesség a 2010 előtti szint 21 százalékára esett vissza, pedig a sportág majdnem százszor annyi támogatást kapott
- visszaesett a vízilabda is, de az legalább nem olyan jelentősen.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.