Gazdaság Sztojcsev Iván 2023. február. 10. 09:56

A brikett 92, a gáz 88, a kenyér 80 százalékkal drágult, az étolaj olcsóbb lett – 140 termék árain mutatjuk, hogyan nőtt az infláció

Sztojcsev Iván
Szerzőnk Sztojcsev Iván

1996 februárja óta nem látott szintre, 25,7 százalékosra nőtt az infláció idén januárra. A Központi Statisztikai Hivatal 140 különböző termékcsoport árai alapján számolja ki az inflációt – ezek alapján mutatjuk most be részletesen, hogyan nőttek az árak.

A 140 termékcsoport közül, amelyből az inflációs mutatót elkészíti a KSH, 19-nek az ára legalább a másfélszeresére nőtt az elmúlt egy évben, és összesen 49 drágult minimum 30 százalékkal. 33 áru, illetve szolgáltatás volt csak, amelynek az áremelkedése egy számjegyű volt, esetleg még olcsóbbá is vált.

A legdurvábban dráguló tétel hónapok óta a tankönyv, de minden alkalommal le kell írni, hogy a 138 százalékos áremelkedése túl sokakat nem érint: mióta a legtöbb tankönyv ingyenes lett, a maradék mindössze 0,004 százalékos súllyal számít bele az inflációba.

A legnagyobb áremelkedést mutató termékek listája ezt leszámítva tele van a rezsi összetevőivel, valamint élelmiszerekkel. A rezsicsökkentés eltörlésének mellékhatásait jelzi, hogy a második legnagyobbat dráguló áru nem is egy olyan energiahordozó volt, amelyet most vettek volna ki a rezsicsökkentés alól, hanem a brikett és a koksz, a vezetékes gáz csak ezt követi a harmadik helyen. Nyilvánvaló, mi történt: ahogy rájöttek az emberek, hogy durván drágulhat a gáz, akinek csak lehetősége volt erre, elkezdte venni a helyettesítő terméket, ezzel pedig annak az árát is sikerült felküldeni az egekbe. De ugyanígy a tűzifa ára is több, mint másfélszeresére nőtt a 2022. januárihoz képest.

Az élelmiszerek inflációja is óriási. Ez pedig azért különösen nagy baj, mert élelmiszert vásárolni mindenkinek muszáj, ráadásul nem is halasztható, azaz nem lehet elmenekülni az infláció elől. És mivel nem csak néhány fajta étel és ital drágul extrém módon, hanem szinte mindegyik, mindenki hatalmas áremelkedést érez a boltokban, teljesen függetlenül attól, hogy milyen a személyes ízlése.

És persze azzal, hogy a benzin árstopját eltörölték, a járműüzemanyagok is megjelentek a leginkább dráguló áruk között, átlagosan ezek 35,9 százalékkal drágábbak, mint egy éve.

A 20 és 30 százalék között dráguló termékek listáján ott van még néhány étel, tartós cikkek, és több, a szokásosnál jobban dráguló szolgáltatás is. Ide került több, a lakás karbantartásához szükséges eszköz, bútorok, valamint lakhatáshoz kapcsolódó szolgáltatások is. Mivel most az infláció 25,7 százalék, a listának ezen a részén már sok olyan termék van, amely 20–25 százalékkal drágult, azaz a jókora áremelkedése ellenére már lefelé húzza az átlagot.

A 10 és 20 százalék közötti áremelkedést produkáló termékek között leginkább tartós termékeket találunk. Ezek azok az áruk, amelyeket nem gyakran vásárolunk, de akkor egy tételben sok pénz elmegy rá – mint egy légkondi, egy bicikli vagy konyhafelszerelések. Sok alkoholos ital is a listának ezen a részén található, és szolgáltatásokból is vannak itt bőven. Ez utóbbi részlet azért fontos, mert a szolgáltatásoknál évtizedeken át hozzászokhattunk ahhoz, hogy minimális a drágulás évről évre, az, hogy most két számjegyű áremelkedéseket is látni lehet, nagyon ritka alkalom (és persze az átlagot ez is lefelé húzza még így is).

A legkevésbé drágulók között található sok ruhadarab – ezeknél szintén ritkaság az, amikor nagyobb a drágulás, a ruházkodás szinte mindig lassabban drágul, mint ahogyan az általános infláció nő. Érdemes egy pillantást vetni a közlekedésre: amíg a benzin és a taxizás 30 százalék fölött drágult, az új autók árai pedig átlagosan 24,2 százalékkal nőttek, a használt autó 6,8, a helyi tömegközlekedés pedig csak 4,7 százalékkal lett drágább.

A 140 tétel közül hatnak pontosan ugyanannyi az országos átlagára, mint egy éve ilyenkor. Ezek közül négy hatósági áras – a szemétszállítás, a vízdíj, a csatornadíj, a távhő –, a másik kettő a munkahelyre, iskolába történő szervezett utazás, valamint a tévékészülékek.

És két olyan tétel is akad, amely most olcsóbb, mint 2022 januárjában volt: nem meglepő módon az árstop miatt a liszt 0,9, az étolaj pedig 6,4 százalékkal olcsóbban kapható, már persze ha épp van belőlük a boltban.

zöldhasú
Hirdetés