Az agrártárca vezetője a kötelező brüsszelezős körről sem feledkezett meg, miközben a kormány kommunikációja távolról sem tekinthető egyértelműnek ebben a kérdésben.
A magyar kormány megvédi a magyar termelőket Brüsszel tétlenségével szemben, ezért szigorú minőségi és élelmiszerlánc-biztonsági ellenőrzést rendel el hazánk az Ukrajnából érkező gabonák esetében – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető bejelentését kísérő heves brüsszelezésnek az az oka, hogy a magyar piacon megjelenő ukrán gabona lenyomta az árakat, ami nem túl jó a termelőknek.
Nagy István agrárminiszter a napokban megállapodott román, bolgár, lengyel és cseh kollégáival, hogy „az ugrásszerűen megnövekedett ukrán gabonaimport miatt a belső piac stabilizálását célzó intézkedések megtételére szólítják fel az Európai Bizottságot”. Holott a miniszter tavaly júliusban még arról beszélt, hogy közös uniós fellépésre van szükség az ukrán gabona „kiszabadításához”, ami szerinte azért is elkerülhetetlen, mert „Ukrajna gazdasági kötődése az EU-hoz egyre szorosabb lesz”. Brüsszel pedig lépett is, a nyár végén megindult a mezőgazdasági termények szállítása az ukrajnai tárolókból.
Kinek megváltás, kinek hideg zuhany az érkező olcsó ukrán gabona
Az állattenyésztők örülnek, a mezőgazdasági termelők hoppon maradhatnak, és akkor a bolti vásárlókról még nem is beszéltünk. A kormány összevissza beszél, korábban azt sürgette, ami miatt most fáj a feje.
Különösen fontos volt ez a kukoricaimport szempontjából, ugyanis a tavalyi, aflatoxinfertőzéssel terhelt gyenge kukoricatermés az itthoni szükségleteket sem volt képes kielégíteni.
Ugyanakkor nem szabad arról sem elfeledkezni, hogy az európai piacokon megjelenő ukrán gabona tartós szereplője lehet a kontinens áruforgalmának, ami azzal fenyeget, hogy a környező országok mezőgazdasága tönkremegy. Ezzel szemben elvben lehetne adminisztratív és piaci eszközökkel fellépni uniós szinten, ugyanakkor, ha helyben jó a termés, az a kereskedők szerint amúgy is visszaszorítaná az importot, már csak azért is, mert a magyar búza minőségét tekintve jobb az import ukránnál.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.