Legalább a létesítmény fűtési költségén sikerült spórolnia a fővárosnak egy speciális műszaki megoldással.
A jelenlegi ismereteink szerint nagyságrendileg 45 milliárd forint hiányzik a Biodóm befejezéséhez”
– mondta Bősz Anett főpolgármester-helyettes a Szabad Európának az egykori fővárosi vidámpark helyén álló félkész épületről. Hozzátette azt is: „Lázár János kezében vagyunk, és ő inkább leállít beruházásokat, mint befejez. Csak feltételezésekre tudunk támaszkodni, mert nem mond konkrétumot a fővárosnak a kormány”.
Bősz ezzel arra utalt, hogy a múlt héten kiderült: az építési és közlekedési miniszter egy múlt héten nyilvánosságra került dokumentum szerint több tucat fővárosi fejlesztést kaszál el, köztük a gödöllői HÉV és a 2-es metró régóta várt összekötését, a Gellért-hegyi közpark tervezését és a Városmajor rekonstrukcióját. Az már korábban világossá vált, hogy a Nyugati pályaudvar környéke sem újul meg.
Lázár János elkaszálna több tucat fővárosi fejlesztést egy kiszivárgott dokumentum szerint
A főpolgármester-helyettes arról is beszélt a lapnak, hogy a beruházásra eredetileg szánt 45 milliárd forintból 38-39 ment el a szerkezetkész állapot kialakítására, a fennmaradt összeg a befejezésre nem, csak pótlólagos munkákra volt elegendő. Persányi Miklós, az állatkert akkori igazgatója, a projekt felelőse további 26 milliárd forintot kért 2019 májusában a létesítmény berendezésére, ám akkor, az önkormányzati választás finisében a kormány inkább kivárt, és miután lecserélődött a főváros vezetése, nem adott pénzt a munkálatok lezárására.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter egy korábbi kormányinfón arról beszélt, hogy a Biodóm fővárosi program, a befejezése pedig a főváros feladata, a főpolgármester-helyettes szerint azonban ez nem így van. Elmondása szerint a fővárosnak tulajdonosként fenntartói kötelezettségei vannak, a beruházáshoz azonban nem volt és most sincsen köze.
Bősz azt mondta: úgy számoltak, hogy az elszállt energiaárak miatt havi akár 60 millió forintba is kerülhet a Biodóm fűtése, közben azonban kitaláltak egy olyan műszaki megoldást, amellyel jelentős összeget tudnak megtakarítani. A Széchenyi fürdő termálvizét keringetik a létesítményben, így decemberben 17 millió, januárban pedig 28 millió forint volt a számla. Az áram költsége nagyjából havi 5-6 millió forint. A fűtést azért nem lehet leállítani, mert ha a hőmérséklet néhány hétnél tovább 14 fok alá csökken az épületben, tönkremennek a tetőszerkezet többrétegű fóliamembrán elemei, amelyek darabja hatmillió forint.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.