Hogyan lett 2023 egyik legforróbb témája az akkumulátorgyártás Magyarországon? Ha lemaradt, vagy csak többet szeretne tudni, Fülke közéleti podcastunkban mindent összefoglaltunk: megszólalnak az érintettek arról, ami Debrecenben történik jelenleg és ami Gödön történt az elmúlt években, valamint annak is utánajártunk, mik a kormány céljai az akkumulátorgyárakkal.
Az elmúlt hetekben százezrek követték a debreceni közmeghallgatásokat, ahol a helyiek elmondhatták a véleményüket a városba tervezett, gigantikus kínai akkumulátorgyárról. A kormány a helyiek feje felett átnyúlva telepítené Európa legnagyobb üzemét a város szélére, a tiltakozás pedig lassan országos méretet ölt, ugyanis éveken belül akkunagyhatalommá válhatunk a kontinensen.
Az azonban csak a kisebb gond, hogy erről nem kérdezik meg a helyieket, a nagyobb mindaz a környezeti szennyezés és infrastrukturális terhelés, amit az átláthatatlanul épülő üzemek jelentenek.
Közéleti podcastunk legfrissebb adásában összefoglaltunk mindent, amit tudni kell a kormány akkumulátorőrületéről. A Fülkében megszólal
- Gondola Zsolt, a Civil Fórum Debrecen Egyesület önkormányzati képviselője, aki összefoglalja a kínai gigaberuházás hátterét és a civilek tiltakozásának legfőbb pontjait,
- Balogh Csaba, Göd polgármestere, aki elmeséli, hogyan lett egy kicsi, elavult Samsung-üzemből a város egyötödét lefedő „különleges gazdasági övezet”, és hogyan befolyásolja egy település életét, ha megvalósul egy ilyen beruházás,
- valamint Kovács Gábor, a HVG gazdasági újságírója, aki elmondja, miért akar a kormány akkumulátorországot csinálni Magyarországból, és miért kerül ez sokba nekünk.
Gondola Zsolt:
- 1:14: Mióta lehet tudni a Debrecenbe tervezett kínai akkumulátorgyárról és hogyan jutottunk el a mostani, feszült hangulatig?
- 4:35: Mikorra valósulhat meg a beruházás?
- 7:48: Mik a helyiek legfőbb aggályai?
- 13:50: Hogyan alakíthatja át Debrecen demográfiai helyzetét egy többezer embert foglalkoztató üzem?
- 17:58: Hogyan lehet még megakasztani, megakadályozni, észszerűsíteni a beruházást?
Balogh Csaba:
- 26:02: Hogyan lett kicsi, elavult üzemből gigagyár Gödön?
- 30:57: Mekkora lett a Samsung-gyár és hány embert foglalkoztat?
- 35:10: Hogyan nyúltak át a helyiek feje fölött? Mi volt a szerepe ebben a korábbi, fideszes önkormányzatnak?
- 37:27: Hogyan tiltakoztak a helyiek? Hogyan tiltakoznak most, amikor már kihat az életükre a gyár működése?
- 40:48: Mennyire látszanak azok a környezetvédelmi aggályok Gödön, amik most Debrecenben felvetődnek?
Kovács Gábor:
- 44:50: Mivel indokolja a kormány az akkumulátorgyárak építését?
- 46:21: Mit nyernek ezzel a magyarok? Mi igaz a munkahelyteremtéssel kapcsolatos kormányzati érvekből?
- 48:18: Hasonló ez a folyamat ahhoz, ahogy a német autógyárakat behozta a kormány?
- 49:39: Mibe kerül ez a magyar adófizetőknek?
- 50:49: Mekkora a kormány akkumulátorstratégiája, hány gyár épülhet még?
- 51:57: Aggályos-e a kínai üzlet akkumulátor-fronton, ismerve, hogy mi történt, amikor lélegeztetőgépekkel, vasútfejlesztéssel vagy egyetemmel üzleteltünk?
- 53:37: Autóakkumulátorok gyártásába fektetni 2023-ban nem rossz ötlet, lévén látszik, hogy ez a közlekedés jövője. Hogyan lehetne ezt jól csinálni?
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.