A szakmai szövetség nem először hívja fel a figyelmét az illetékeseknek arra, hogy baj van. Tavaly nyáron már jelezték, hogy elindulhat a lavina, majd hónapokig ostromolták a szektort felügyelő energiahivatalt, és a minisztériumot is.
Nem derült égből villámcsapásként érte a Magyar Energetikai- és Közmű-szabályozási Hivatalt (MEKH) a távhőszolgáltatókat sújtó kötbér, és az, hogy emiatt sok önkormányzati cég került csődközeli helyzetbe. A szakmai szövetség, a MaTáSzSz elsőként augusztusban, majd októberben, a fűtési szezon kezdetekor már jelezte a szektor fölött akkor diszponáló TIM-nek és az energiahivatalnak is, hogy a fogyasztás havi elszámolása ellehetetleníti a szolgáltatókat. Ekkor azt javasolták, hogy a szerződésekben az alulfogyasztást ne büntessék. November elején a szövetség már a kötbér lehetséges mértékét is felmérte, erről pedig a MEKH vezetőjét értesítették, még ebben a hónapban kétszer is egyeztettek a hivatal főosztályvezetőjével.
Novemberben az energetika önálló tárcát kapott, az energiahivatal élén is cserélődtek a vezetők, most a vezetőváltások után a szakmai szövetség újra a MEKH-hoz fordult, hogy ne hagyják magukra a több százmilliós kötbérre kötelezett önkormányzati cégeket.
A kötbér és a finanszírozás problémáiról ebben a cikkben írtunk részletesen:
Nem csak az abszurd kötbérek miatt van baj a magyar távhőrendszerrel
Több távhőszolgáltatónak pluszpénzt kell fizetnie az alacsony gázfogyasztás miatt, ami nem azért abszurd, mert a spórolás ellenére ki kell egyenlíteni a magasabb számlát, hanem azért, mert a kormány kötelezte huszonöt százalékos spórolásra az önkormányzatokat. Most az állami MVM hajtja a takarékoskodás árát kötbér formájában, de a végső számlát is az államnak kell állnia.
A MaTáSzSz levélben tájékoztatta a távfűtő vállalatokat arról, hogy hányszor egyeztettek az ősz folyamán az illetékesekkel, és arról is, hogy közel négymilliárd forint plusz pénzt kellene a cégeknek kötbér gyanánt befizetniük a begyűjtött adatok szerint. A szerkesztőségünkhöz is eljutott tájékoztatóból az is kiderül, hogy a szövetség bízik abban, hogy az alacsony gázfogyasztás miatti „büntetést” a MEKH költségként elismeri, azaz a támogatásban figyelembe veszik majd.
A közelmúltban írt a hvg.hu arról, hogy a szolgáltatókat első körben az tolta a súlyos helyzetbe, hogy a korábbiaktól eltérően a MEKH pont az augusztusi időszakban tapasztalt horrorisztikus árszintekhez igazította a távhőcégek kötelező szerződéskötését. Hozzájárult a gigaszámlákhoz az is, hogy a gázkereskedők, a legtöbb esetben az állami MVM, a korábbi éves elszámolás helyett a havi elszámolást véste bele a szerződésekbe. A kormány kötelezően előírt spórolása és az enyhe időjárás miatt a cégek kevés gázt égettek el a távfűtéshez, így a szerződött mennyiségnél jóval kevesebbet használtak el. Ezzel az alulfogyasztással is havonta kell elszámolni, így sok cégnek most az alulfogyasztás miatt kell mélyen zsebbe nyúlni, több százmilliós kötbért kell fizetni azért, mert túl kevés gázt fogyasztottak el. A MaTáSzSz bekérte a cégektől az adatokat, ezt 38 vállalat küldte el a szövetségnek, ezeknek a kötbére összességében 3,8 milliárd forint.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.