Gazdaság hvg.hu 2023. január. 25. 12:07

Orbán Viktor lecserélte az energetika állami vezérkarát, de a neheze most jön

Jelentős átalakulások voltak az előző néhány hétben az energetika állami vezetésében. A rezsicsökkentés és az oroszbarátság mára túl drága, a kormány az üzleti körökből várja az embereket, akik segítenek megúszni az igazán nagy bajokat.

Nagy harc volt az elmúlt hetekben, hogy kinek az emberei kerüljenek be a magyar energiapolitika irányításának felső vezetésébe. A végső szót persze Orbán Viktor mondta ki: Nagy Márton jelöltje, Czepek Gábor nemcsak államtitkár lett, hanem az MVM Energetika Zrt. elnöke is maradt. Decemberig elnök-vezérigazgató volt; a vezérigazgatói posztot Mátrai Károly kapja meg, aki viszont Lantos Csaba energiaügyi miniszter vonalát erősíti, a kormánytól elvileg független energiahivatalt pedig lefejezték és megnyirbálták a hatáskörét – olvasható az e heti HVG-ben.

Az ország energiagazdaságában katasztrófával fenyeget, ha minden úgy megy tovább, ahogyan az elmúlt években. A rezsicsökkentés még a visszafogottabb verziójában is elviszi a költségvetés 6,5 százalékát, és romba dönti az MVM normális működését – ezt a folyamatot kellene Lantosnak megállítania.

Az új energetikai vezetés az üzleti világból érkezik: Lantos és Mátrai is a MET Grouptól igazolt át a kormányba, illetve az MVM-hez. A 2000-es évtized közepén a MET indulásához offshore orosz érdekeltségek és a Mol adták az indulótőkét, a 2010-es években jókora botrány lett abból, hogy az MVM helyett ez a vállalat importálhatott orosz gázt Magyarországra, ma pedig már 27 európai ország gázpiacán van jelen, de az orosz kapcsolatait máig sem tagadja meg. Érkezett tehát szakmai tudás, érdekeltség a megújuló energiában, valamint orosz kapcsolat.

Részletek az e heti HVG-ben.

null
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.