Az elmúlt évben a német hadiipari vállalat részvényei 170 százalékkal emelkedtek.
A német Rheinmetall vezérigazgatója, Armin Papperger a Stern magazinnak adott nyilatkozatában arról beszélt, hogy a vállalat 11 és 12 milliárd euró közötti bevételre számít az eladásaiból 2025-ben. Ez egymilliárd euróval nagyobb becslés, mint a cég által saccolt 10–11 milliárdos tartomány – tudósít a Reuters. A Rheinmetall csak 2022-ben 6,5 milliárd eurós bevételre számít az eladásokból, miközben a részvényeinek értéke csak az elmúlt egy év alatt 170 százalékkal növekedett.
A Rheinmetall eddig légvédelmi rendszerekkel, különféle lőszerekkel, katonai teherautókkal és egy tábori kórházzal támogatta Ukrajnát – mondta Papperger. Hozzátette, hogy a vállalat eladott továbbá Leopard tankokat, Marder páncélvadászokat és teherautókat a német államnak egy olyan egyezmény keretében, ahol az egyes kelet-közép-európai országok a régi, szovjet korszakból maradt fegyvereiket átadták Ukrajnának, és annak fejében Németországtól modern, nyugati fegyvereket kaptak.
„Ezen felül megnyitunk egy Gepardhoz (német önjáró légvédelmi gépágyú – a szerk.) való lőszereket előállító gyárat is” – mondta Papperger a magazinnak. A tankeladásokból származó profitot firtató kérdésre a vezérigazgató elmondta, az ideális az volna a vállalat számára, ha az eladott Leopard 2-es tankok után az adózás előtti profit elérné a 10 százalékot.
„Tudom, hogy egy hozzánk hasonló, csúcstechnológiában utazó vállalat dolgozhatna drágábban is, de mi azt szeretnénk, ha a vásárlóink elégedettek lennének és hosszú távra terveznének velünk” – jelentette ki az 59 éves cégvezető. „A nemzeti és az európai biztonság érdekében is dolgozunk, ebbe pedig beleszámítanak a tisztességes árak is.”
Németország eleddig sikeresen ellenállt a ránehezedő ukrán, valamint egyes NATO-tagállamok nyomásának és nem küldött tankokat Kijevnek. A Leopard 2-es tankot a Rheinmetall által gyártott, simacsövű, 120 milliméteres harckocsiágyúval szerelték fel, de a Rheinmetall gyártja ezekhez a lőszereket, a tűzvezető, valamint a C4I típusú katonai információs rendszert is.
A Rheinmetall szóvivője az RND médiacsoportnak úgy nyilatkozott, hogy 139 Leopard tankot tudnának leszállítani Ukrajnának. Áprilisra, vagy legkésőbb májusra 29 Leopard 2A4-es harckocsit tudnának küldeni Ukrajnába, és további 22-t 2024 elejéig. A vállalat 88 régebbi Leopard 1-es modellt is le tudna szállítani, bár ehhez nem adott meg a szóvivő határidőket.
A Rheinmetall egyébként Magyarországon, közelebbről Várpalotán is megnyitni készül egy lőszergyárat, ahol az előzetes tervek szerint a Hiúz-típusú páncélozott harcjárműhöz gyártanának muníciót.
Palkovics Lászlóékkal közösen épít lőszergyárat Várpalotán a német hadiipari óriás
A Rheinmetall Hungary Munitions és az N7 Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Holding Zrt. több harci eszközhöz készít majd korszerű lőszereket.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)