A politikust december elején tartóztatták le a Katargate néven elhíresült ügy vádlottjaként.
Hiába kérvényezték Eva Kaili ügyvédei, hogy az Európai Parlament egykori alelnöke nyomkövetővel házi őrizetbe kerülhessen, a brüsszeli bíróság inkább egy hónappal meghosszabbította a korrupcióval vádolt görög politikus előzetes letartóztatását.
Az ügyészség szerint nem számít, hogy Kailinak gyereke van, börtönben kell maradnia, mert ha kiengednék, túl nagy lenne a kockázata annak, hogy kijuttatnák őt Katarba.
A döntés ellen 24 órán belül fellebbezhetne Kaili, aki a Katargate-ként elhíresült korrupciós ügyben vádlottjaként két hete van börtönben. A politikus ügyvédje ugyanakkor a Politicónak azt mondta, nem fognak élni ezzel a lehetőséggel.
Ahogy korábban megírtuk, Kaili ártatlannak vallotta magát a korrupciós ügyben, és szabadon bocsátását kérte az előzetes letartóztatásból az illetékes brüsszeli bíróság zárt ajtók mögött tartott csütörtöki meghallgatásán.
Az EP leváltott alelnökét, valamint három társát december 9-én tartóztatták le a belga hatóságok egy korrupciós ügyben indított nyomozás részeként. A rendőrség közlése szerint csaknem 1,5 millió eurót foglaltak le a brüsszeli régióban az ügyben végrehajtott házkutatások során. Eva Kaili őrizetbe vett élettársa, az olasz Francesco Giorgi egy belga szocialista EP-képviselő, Maria Arena asszisztenseként dolgozott. Giorgi a múlt héten tett vallomásában beismerte, hogy tagja volt egy olyan lobbiszervezetnek, amelyet Marokkó és Katar is arra használt, hogy beavatkozzon az Európai Parlament döntéseibe.
„Gyakorlatilag egy tetthely közepén állunk" - sokkolta az EP-t a korrupciós botrány
Kívülről csak a piros plombával lezárt irodák emlékeztetnek az Európai Parlament eddigi legnagyobb korrupciós botrányára, a színfalak mögött azonban másról sem beszélnek a folyosókon. Az EP-ben - mint minden más hasonló intézményben - a lobbizás teljesen természetesnek számít, de a szabályok eddig meglehetősen rugalmasak voltak.
A vádlottak között van továbbá Nicolo Figa-Talamanca, a No Peace Without Justice nevű civil szervezet igazgatója, valamint egy volt olasz szocialista EP-képviselő, Pier Antonio Panzeri is, aki jelenleg a Fight Impunity nevű, brüsszeli székhelyű civil szervezet elnöke. A vád ellenük: bűnszervezethez tartozás, pénzmosás és korrupció. Az Európai Ügyészség csütörtökön kérte a volt EP-alelnök mentelmi jogának felfüggesztését.
Kaili egy keddi rendőrségi kihallgatáson elmondta, tudott élettársa Panzerivel folytatott tevékenységéről és arról, hogy néha pénzzel teli bőröndöket tartottak a lakásán. Elismerte továbbá, hogy arra utasította apját: rejtse el az otthonában a későbbi házkutatások során megtalált készpénz nagy részét. A volt EP-alelnök apját két napig tartották őrizetben a rendőrségi kutatások után, majd szabadon engedték.
Mi ez a korrupciós botrány az Európai Parlamentben, amin már Orbán Viktor is gúnyolódik?
Pénteken a belga rendőrség óriási razzia keretében előállította az EP egyik alelnökét és a testület több munkatársát azzal a váddal, hogy politikai erejüket latba vetve Katar érdekében jártak el az EU-ban kenőpénzért és ajándékokért cserébe. A folyamatosan dagadó ügyre a hét elején, egy kárörvendő mémmel a magyar miniszterelnök is reagált.
Eva Kaili csütörtöki meghallgatását a másik három gyanúsítottól elkülönítve tartották, ők december 14-én jelentek meg a belga bíróság előtt. Meghallgatásukat követően a bíróság mindhármuk fogva tartásának meghosszabbítása mellett döntött.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.