Az élelmiszermentésre létrehozott állami cégnek kevesebb mint egy év alatt már három vezetője is volt.
Bár a nagy élelmiszer-kereskedelmi láncok már a nyáron leadták az élelmiszermentési terveiket, még semmilyen együttműködés sincs köztük és a januárban alapított, állami tulajdonú Élelmiszermentő Központ Nonprofit Kft. (ÉMK) között – írja a 24.hu.
A lapnak ezt több, nem nevesített iparági szereplő is megerősítette, az érintett üzletláncok válaszaiból pedig az is kiderült, hogy a többségük évek óta végez élelmiszermentést.
Ahogy korábban megírtuk, idén február elsején lépett életbe az az élelmiszer-pazarlás csökkentését célzó törvény, amely a 100 milliárd forintnál magasabb éves bevétellel rendelkező láncokra (vagyis az Aldira, az Auchanra, a Lidlre, a Penny Marketre, a Sparra és a Tescóra) vonatkozik.
Élelmiszerpazarlás: még mindig nem világos, hogyan mentsék a lejáró élelmiszereket a kereskedők
Már életbe lépett a lejáró élelmiszerek rekvirálását lehetővé tevő jogszabály, de a végrehajtás részletei továbbra sem ismertek. Az élelmiszer-kereskedelmi láncok május végéig kaptak időt, hogy felkészüljenek, addig még egyeztetnek is ezekről a kormányzattal.
Ennek érdekében az Aldinak, az Auchannak, a Lidlnak, a Penny Marketnek, a Sparnak és a Tescónak is fel kell ajánlania az ÉMK-nak azokat az élelmiszereket, amelyek minőségmegőrzési ideje 48 órán belül lejár.
Az ÉMK-nak, ami az Index szerint évi 4 milliárd forintból működhet, kevesebb mint egy év alatt már három ügyvezetője is volt:
- a munkát a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. korábbi vezérigazgató-helyettese, Hodorics András kezdte meg;
- a júniusban érkezett Juhász Rudolf kevesebb mint két hónap után távozott a posztról;
- augusztus óta pedig Kis-Pogány Tamás irányítja az állami nonprofit céget.
A 24.hu az Élelmiszermentő Központ Nonprofit Kft. működéséről hiába kérdezte az Agrárminisztériumot, a cég felügyeleti szervét (azaz a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalt) és magát az ÉMK-t is, érdemi választ sehonnan nem kaptak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.