Gazdaság hvg.hu 2022. december. 15. 14:13

Úgy tűnik, nem menti meg az Európai Szuperligát az EU bírósága sem

A FIFA-nak és az UEFA-nak kedvező állásfoglalás született az európai versenyjogra hivatkozó ügyben.

Nem sérti az európai versenyjogot, ha a FIFA és az UEFA kizárja az Európai Szuperligában részt vevő csapatokat és játékosokat a saját versenysorozataiból – erre jutott az Európai Bíróság főtanácsnoka a csütörtökön közzétett indítványában. Ez még nem jelent végleges döntést, de a gyakorlatban a főtanácsnoki indítványt elfogadja az EU bírságának későbbi döntése.

Ahogy korábban megírtuk, három futballklub, a Real Madrid, a Barcelona és a Juventus azért fordult egy madridi bírósághoz még 2021-ben, mert megítélésük szerint a Nemzetközi és az Európai Labdarúgó-szövetség (FIFA, UEFA) megsérti az EU versenyjogi előírásait azzal, hogy megpróbálja ellehetetleníteni az új sorozat beindítását.

Az EU bírósága dönthet a Szuperliga-csapatok és az UEFA harcában

Kétségbeesett utóvédharccal próbálja életben tartani hamvába holt ötletét, a labdarúgás Európai Szuperligáját Florentino Pérez, a Real Madrid elnöke. Ingatlanvállalkozóként sikeres, és az ezredforduló után a galaktikusok leigazolásával újjáépítette a spanyol királyi klubot.

A madridi bíróság továbbította az ügyet az az Európai Bírósághoz, és megtiltotta az UEFA számára az eljárás idejére, hogy közvetetten vagy közvetlenül fegyelmi intézkedéssel fenyegesse vagy fegyelmi eljárást indítson a Szuperligát alkotó klubokkal, azok vezetőségével, játékosaival szemben az eljárás ideje alatt.

Az ügyben csütörtökön nyilvánosságra hozott állásfoglalásában Athanasios Rantos főtanácsnok azt írta:

  • A FIFA és a UEFA szabályai, amelyek minden új versenysorozat létrehozását az előzetes engedélyükhöz kötik összeegyeztethetők az uniós joggal.
  • Az uniós versenyszabályok nem tiltják a FIFA-nak és az UEFA-nak, a tagszervezeteiknek vagy a nemzeti ligáiknak, hogy szankciós fenyegetéseket helyezzenek kilátásba az említett szövetségek részét képező klubokkal szemben akkor, ha azok részt vennének egy olyan új verseny létrehozatalára irányuló projektben, amely azzal a kockázattal járna, hogy aláássa FIFA és az UEFA által elérni kívánt jogszerű célok megvalósítását.
  • Az uniós versenyszabályokkal nem ellentétesek a FIFA alapszabályában szereplő, a FIFA és az UEFA által szervezett versenyekkel kapcsolatos jogok kizárólagos forgalmazására vonatkozó szabályok, ha ezek a korlátozások szervesen kapcsolódnak a sport sajátosságaival összefüggő jogszerű célok eléréséhez, és arányosak ezekkel a célokkal.
  • Az uniós joggal nem ellentétesek a FIFA és az UEFA alapszabályai, amelyek előírják, hogy a klubok közötti új, páneurópai szintű labdarúgóverseny létrehozása előzetes engedélyezési rendszernek legye alárendelve.

A húszcsapatosra tervezett európai Szuperliga létrehozását tavaly áprilisban jelentették be, az alapítók között hat angol, valamint három-három olasz és spanyol klub volt. Ugyanakkor a tervet magas rangú politikai, valamint sportszakmai körökben, a nemzetközi (FIFA) és az európai szövetség (UEFA) részéről is széles körű ellenérzés fogadta. A szurkolói csoportok szintén heves kritikákat fogalmaztak meg a tervezett sorozattal kapcsolatban.

Két napig ült az európai futball trónján, aztán összeomlott körülötte a Szuperliga

Kétségbeesett utóvédharccal próbálja életben tartani hamvába holt ötletét, a labdarúgás Európai Szuperligáját Florentino Pérez, a Real Madrid elnöke. Ingatlanvállalkozóként sikeres, és az ezredforduló után a galaktikusok leigazolásával újjáépítette a spanyol királyi klubot.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.