Gazdaság hvg.hu 2022. november. 08. 15:35

A Liu fivérek olimpiai járadéka is veszélybe kerül, ha átmennek Kínába

Jár-e az olimpiai járadék akkor, ha egy sportoló többé nem magyar színekben versenyezne tovább? Ez a kérdés utoljára akkor merült fel, amikor tíz éve Janics Natasa azt tervezte, hogy újra szerb színekben sportolna, most pedig Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang országváltási kérelme miatt kerül elő.

Egy olimpiai érmes a 35. születésnapja után kap járadékot az államtól – azaz Liu Shaolin Sándor 2030-ban, Liu Shaoang 2033-ban lenne jogosult rá. A járadékot minden évben az előző évi bruttó átlagkereset alapján számolják ki, ez idén 438 800 forint. Az olimpiai bajnoki cím után ekkora összeg jár, az ezüstérmekért ennek a 70 százaléka, a bronzért a fele. Vagyis Liu Shaolin Sándor a 2018-as arany- és a 2022-es bronzérme után a mindenkori bruttó átlagkereset másfélszeresét, Liu Shaoang a két arany- és két bronzérme után összesen a tripláját kapná havonta 35 éves kora után.

Csakhogy úgy tűnik, bukhatják ezt a pénzt, ha kínai színekben versenyeznek tovább. A sporttörvény ugyanis az olimpiai járadék feltételeként szabja meg a magyar állampolgárságot is. Mégpedig úgy, hogy nem elég, ha valaki akkor magyar állampolgár, amikor megnyeri az olimpiát, a pénz utalásának időpontjában is annak kell lenni.

Annak idején Janics Natasa számára ez nem okozott volna problémát, szerb–magyar kettős állampolgárság ugyanis létezik, Kína azonban nem ismeri el a kettős állampolgárságot. Ahhoz viszont, hogy Liuék bármilyen világversenyen kínai színekben induljanak, természetesen kell a kínai állampolgárság, amelynek ezek szerint feltétele az, hogy a magyarról lemondjanak. Az nyilván előfordul, hogy valaki felvesz egy állampolgárságot úgy, hogy a másikat eltitkolja – ukrajnai és szlovákiai magyaroknál rendszeresen megtörtént, hogy a magyar papírjukról otthon nem szóltak – de Liuék esetében elég nehéz volna letagadni, hogy eddig magyar állampolgárok voltak.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?