Az Európai Unió évente 200 millió hordó gázolajat használ fel. Eddig az Egyesült Államok megpróbálta pótolni az orosz szállítmányokat, de most már ott is hiány fenyeget. A következmény: magas ár.
Az amerikaiak elhalásszák a közel-keleti dízelszállítmányokat az európaiak orra elől – írja az oilprice.com. Az ok: vészesen alacsony a dízeltárolók feltöltöttsége. Globális gondról van szó, a kínálat hónapok óta csökken, míg a kereslet tartósan magas.
Miért alakult ki ez a helyzet? A pandémia idején az egész világon leépítették az olajfinomítókat a gyenge kereslet miatt. Különösen az Egyesült Államokra volt jellemző ez a tendencia, amelyet hosszú távúnak gondoltak, mondván a környezetvédelmi szabályok és az előretörő elektromos autózás miatt a kereslet gyenge lesz. Tévedtek. A Covid múltával és az Oroszország elleni szankciók miatt lényegesen megnövekedett a kereslet a dízelpiacon is. Ezt a finomítókapacitás nem követte.
Dízelsokk vár Európára?
A Bloomberg szerint ez egyáltalán nem kizárt, hiszen február elsejétől életbe lép az embargó az orosz olajjal szemben. A francia olajipari sztrájk megmutatta, hogy Európa mennyire sebezhető ebben a tekintetben.
Az Argus szerint már korábban is komoly dízelsokk várható az európai kontinensen, mert a tárolókban kevés az üzemanyag, miközben továbbra is erős a kereslet.
Az USA-ban máris itt van a krízis, hiszen a dízeltartalék rekord mélységbe süllyedt: csak 106 millió hordó van a tárolókban, ami negyven éves mélypontnak számít. Azóta azonban az amerikai gazdaság gázolajigénye jelentősen növekedett.
Így érthető, hogy az amerikaiak elhalásszák a közel-keleti dízelszállítmányokat az európaiak orra elől. Ne felejtsük el, hogy a cseppfolyósított földgáz esetében az európaiak ugyanígy jártak el Ázsiával szemben.
Akárhogy is alakul a helyzet, a dízelkínálat nem növekszik a közeli jövőben, ezért az áremelkedés elkerülhetetlennek látszik mind az USA-ban, mind pedig Európában – írja az oilprice.com.
Az olajfinomítók tulajdonosai közben rekord profitot vágnak zsebre az Egyesült Államokban, ahol 450 százalékkal nőtt a haszon a pandémia pangó időszakához képest. Csakhogy Joe Biden amerikai elnököt igencsak zavarja a magas ár, hiszen novemberben választások lesznek az Egyesült Államokban – emlékeztet a Washington Post. Biden elnök ezért jelezte, hogy fokozatosan piacra dobja a stratégiai készlet egy részét, hogy így akadályozza meg az üzemanyagárak emelkedését az Egyesült Államokban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.