Bár Szlovákia jelentős energiatermelő, mégis jelen pillanatban az ország 500 euróért veszi meg azt az áramot, amit korábban 100 euróért adott el – szemléltette a jelenlegi energiapiaci helyzetet a szlovák kormányfő.
Szlovákia gazdaságát az összeomlás fenyegeti a megugró áramdíjak miatt – jelentette ki Eduard Heger miniszterelnök a Financial Times lapban szerdán megjelent interjúban. A miniszterelnök szerint az ukrajnai háború miatt bekövetkezett jelentős áremelkedések "megölhetik a gazdaságukat", ha Szlovákia nem kap több milliárd eurós támogatást Brüsszeltől. Heger figyelmeztetett, hogy ellenkező esetben, támogatás híján a szlovák kormány kénytelen lesz államosítani az ország áramellátó infrastruktúráját.
A Financial Times megjegyzi, hogy bár Szlovákia jelentős mennyiségű nukleáris és vízenergiát termel, az ország legnagyobb energiaszolgáltatója nagy tételeket adott el a határidős piacon kereskedőknek, az ország pedig tőlük kénytelen megvásárolni akár ötszörös áron is a számára szükséges elektromos energiát. A szlovákok 500 euróért veszik meg azt, amit ők 100 euróért adtak el – árulta el Heger, hozzátéve, hogy emiatt az Európai Bizottság terve, amely szerint 140 milliárd eurós többletadót vetnének ki a blokk energiatermelőire, nem működne Szlovákiában.
„Ha többletadót akarunk, annak európai szintűnek kell lennie” – vélekedett a szlovák kormányfő, és hozzátette: súlyos következményei vannak annak, hogy Moszkva az uniós szankciókra válaszul megpróbálja elzárni a gázszállításokat. Mindez idén nyáron rekordszintre emelte a villamosenergia-árakat – mondta.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.