Gazdaság hvg.hu 2022. szeptember. 27. 17:15

OECD: Európának is fájni fognak a szankciók, de óriási mélyütést visznek be az orosz gazdaságnak

Közzétette az OECD a 2022–2023-as gazdasági előrejelzését, a szervezet úgy számol, hogy Európa számára fájdalmas időszak következik, de még kitart a növekedés, Oroszországot viszont súlyos recesszióba taszítják a nyugati szankciók.

Jobban lelassul a világ gazdasági növekedése idén és jövőre, mint ahogy eddig várták. Az EU-ban még így is növekedés lesz, Oroszország viszont mély recesszióba zuhan – olvasható az OECD most kiadott makrogazdasági előrejelzéséből.

Az előrejelzés szerint globálisan idén 3, jövőre 2,2 százalékkal nőhet a gazdasági teljesítmény. Ennél azonban fontosabb az országonkénti bontás:

  • a vizsgált országok közül Európában a legnagyobb GDP-növekedés a spanyol lehet, idén 4,4, jövőre 1,5 százalékos,
  • Európa legnagyobb gazdaságai közül Németország jár a legrosszabbul, az idei 1,2 százalékos növekedés után jövőre 0,7 százalékkal csökkenhet a GDP, Franciaországban 2,6, majd 0,6 százalékos növekedés jöhet, Olaszországban 3,4, majd 0,4 százalékos,
  • az Egyesült Államok gazdasága idén várhatóan 1,5 százalékkal nő, jövőre 0,5 százalékkal,
  • az összes megvizsgált ország közül Szaúd-Arábia jár a legjobban, 2022-ben 9,9, 2023-ban 6 százalékos növekedéssel,
  • a legnagyobb vesztes pedig Oroszország, ahol idén 5,5 százalékkal csökken a GDP, jövőre 4,5 százalékkal.

Vagyis egyértelmű, hogy az EU-nak is kényelmetlenek az orosz–ukrán háborúra válaszul hozott szankciók, de ez a közelében sincs annak a kárnak, amit az orosz gazdaság elszenved.

Az infláció az OECD szerint a legtöbb országban most van a csúcsán, az október-december közötti három hónapban már lassulni fog a drágulás üteme, és ez 2023-ban is folytatódik.

Az energiakrízis még okozhat nagy problémákat. Ha túlságosan hideg lesz a tél, ezért a szokásosnál nagyobb lesz a gáz iránti kereslet, vagy ha Oroszországon kívülről kevesebb gázt kap Európa, mint amennyivel most számolnak, és a gáz világpiaci ára a most várt szint másfélszeresére nőne, akkor az európai gazdaságok növekedése az alapforgatókönyvnél 1,3 százalékponttal kisebb lehet, az infláció pedig 1,4 százalékponttal nagyobb.

zöldhasú
Hirdetés