A NER kedvelt szobrászától rendelt alkotások elhibázott paraméterei miatt már most nagyjából 30 millióval ugrottak meg a költségek, amit végső soron az adófizetők csengetnek ki.
Drágultak azok a szobrok, amelyeket a Magyar Nemzeti Bank rendelt meg az általa felújított egykori Postapalotába – írja az Átlátszó a közbeszerzési értesítőre hivatkozva.
Az épület udvarára a NER egyik gyakran foglalkoztatott szobrásza, Szőke Gábor Miklós álmodott meg egy aranyozott csodaszarvast, de rendelt még tőle a jegybank egy oroszlános szoborcsoportot, egy medve és egy bika harcát ábrázoló, illetve egy, az Arany dinamikája című alkotást is. A szobrok összértéke 6,5 millió híján eléri az egymilliárd forintot.
A költségek most azért emelkedtek, mert a koncepció kidolgozása során a megrendelő elfeledkezett néhány apróságról. A szökkenő csodaszarvas például túl magas, 11 méteres, így a felállításához építési engedély kell. Ugyancsak gond, hogy nem fér be a telekre, egy része az utcára lóg, és erre sincsen engedélyük. A medvével és a bikával az a gond, hogy túl nehéz, ezért meg kell erősíteni annak a mélygarázsnak a födémszerkezetét, amely fölé elhelyezni tervezik.
A bakik miatti extra munkálatok 19,5 millió forinttal dobták meg eddig a költségvetést.
Mindezek miatt a csodaszarvas, a medve és a bika is sokkal tovább maradt a műteremben, mint kellett volna, amiért a jegybank összesen 9,5 millió forintot fizetett Szőkének. Az Arany dinamikáját sem tudták idejében felállítani, a tárolási plusz költség ennek az esetében további egymillió forintot jelent az adófizetők pénzéből.
* * * Személyi hitel, ha rövid időn belül pénzre van szükség
Előfordul, hogy hirtelen nagyobb összegre van szükségünk – pl. lakásfelújítás, autóvásárlás –, ebben a helyzetben a személyi kölcsön lehet az ideális megoldás, ugyanis akár egy héten belül a számlánkon lehet a szükséges összeg. A Bankmonitor személyi kölcsön kalkulátorával pár perc alatt kiválasztható a legkedvezőbb hitelajánlat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.