Ha minden jól megy, a német földalatti gázraktárak novemberre elérhetik a 95 százalékos feltöltöttséget.
„Ha sikeresen tudunk gázt megtakarítani és az időjárással is szerencsénk lesz, jó esélyekkel vészeljük át a telet” – mondta Robert Habeck (képünkön) német gazdasági miniszter egy Mecklenburgban tartott sajtóeseményen, ahol egy, a tervek szerint januártól üzemelő LNG tárolóhajó építési munkálatainak megkezdését jelentették be.
Habeck közlése azt jelenti, hogy egy keményebb tél esetén az ország tartalékai nem lesznek képesek fedezni a lakosság gázigényét. Tavaly például Németország 999 terrawattórányi gázt használt el, míg az ország tárolókapacitása ennek a mennyiségnek nagyjából a negyedét éri el. Egy különösen hideg január a tartalékok felét is felemésztheti.
Kedden Habeck, akit az elmúlt hetekben heves bírálatok értek energiapolitikája miatt, kétségeit fejezte ki, hogy a gázadóra vonatkozó tervei – amelyet a gázfogyasztók fizetnének a gázszolgáltatók kárpótlására, akiknek alternatív gázforrásokból kellett bevásárolniuk, miután Oroszország lassította, majd teljesen leállította a szállítást – alkotmányosan megvalósíthatók.
A javaslat azért is keltett visszatetszést, mert az energiaárak látványos emelkedéséből eleve is profitáló vállalatok hasznát növelnék csak vele. Hovatovább az Uniper gázszolgáltató államosítására vonatkozó kormányzati tervek is kétségessé teszik egy ilyen lépés bevezetésének az értelmét, illetve a korrektségét.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.