Az orosz média egy része szerint öngyilkosságot követett el.
Életét vesztette Ravil Maganov, Oroszország második legnagyobb olajvállalatának, a Lukoil igazgatótanácsának elnöke, egyben a cég alelnöke csütörtökön – írja a Reuters. A baleset Moszkvában történt a brit hírügynökség beszámolója szerint. Maganov egy kórház ablakán esett ki, orosz sajtóértesülések szerint a hatodik emeletről.
Az orosz sajtó egy része öngyilkosságként, egy másik véletlen balesetként kezeli a balesetet. Maganov a kórház egy olyan részlegén esett ki a hatodik emeletről, ahol sajtóértesülések szerint nincsenek térfigyelő kamerák – vagyis azt, hogy pontosan mi történt vele, egyelőre nem tudni. Az orosz portálok közül azok, amik balesetként hivatkoznak Maganov halálára azt írják, hogy a férfi kiment cigarettázni az erkélyre, onnan esett le.
Az orosz sajtó szerint Maganov szívbeteg volt, rutinvizsgálatra érkezett a kórházba. Maganov 67 éves volt, halálát a Lukoil egyelőre nem kommentálta.
Maganov 1993 óta dolgozott a Lukoilnak, nem sokkal a vállalat alapítása után került a céghez. Testvére, Nail Maganov a Tatneft nevű orosz olajipari vállalatot vezeti. Ravil Maganov azzal a Vagit Alekperovval dolgozott együtt hosszan, akivel szemben Nagy-Britannia szankciókat is hozott a háborúban játszott szerepe miatt: befagyasztották a vagyonát, és beutazási tilalmat rendeltek el vele szemben.
Nem Maganov az első olyan orosz üzletember, aki az Ukrajna elleni invázió február 24-i indulása óta rejtélyes módon veszti életét: Szergej Protoszenyja, a Novatek gázipari cég egykori alelnöke és főkönyvelője például Barcelonához közel halt meg, rájuk egy kötélen lógva bukkantak, a házban ott volt az üzletember feleségének és lányának is a holtteste.
Nagyon hasonló körülmények között halt meg az 51 éves Vlagyiszlav Avajev, aki a Gazprombank alelnöke volt. Őt lelőtték, moszkvai lakásában találtak rá. A gyilkosa végzett feleségével és 13 éves lányával is. A Gazprom egy másik menedzsere, Alekszandr Tyuljakov már február 25-én meghalt, őt felakasztva találták meg Szentpéterváron.
Néhány nappal később találták meg Mihail Watford olajmágnás holttestét dél-angliai lakásának garázsában, szintén kötélen lógva.
Andrej Krukovszki, a Szocsi mellett található – mellesleg Putyin orosz elnök által is gyakran látogatott – Krasznaja Poljana síközpont igazgatója pedig állítólag hegymászás közben vesztette életét, miután leesett egy szikláról. A síközpont a Gazpromhoz tartozik.
Májusban szintén rejtélyes körülmények között halt meg a Lukoil volt topmenedzsere, Alekszandr Szubbotin: a milliárdos holttestét egy sámán lakásának alagsorában találták meg Moszkva közelében, ahol állítólag jamaikai vuduszertartásokat végeztek. A halál oka hivatalosan szívelégtelenség volt, orosz hírforrások szerint Szubbotin súlyosan ittasan, bedrogozva ment a sámánhoz.
Márciusban találták meg Vaszilij Melnyikov milliárdos holttestét Nyizsnyij Novgorodban, a luxusvillájában, aki a hatóságok szerint halálra késelte a feleségét és két fiát, majd öngyilkos lett.
Januárban a Gazprom egyik leányvállalatának vezetője, Leonyid Schulman követett el öngyilkosságot Szentpéterváron (a hivatalos verzió szerint felvágta az ereit a fürdőszobájában, állítólag búcsúlevelet is hagyott).
Putyin és a régi orosz oligarchák: szaporodó kritikák és három titokzatos haláleset
Az Ukrajna elleni orosz agresszió kezdete óta gyanús „járvány" terjed az orosz gázipari menedzserek körében, hirtelen többen is úgy lettek „öngyilkosok", hogy családtagjaikkal is végeztek. Közben egyre több jel utal arra, hogy az első generációs orosz oligarcháknak nagyon nem tetszik Vlagyimir Putyin hadjárata.
Az orosz állami vezetés azonban nem csak gyilkossággal áll bosszút azokon, akik ellenzik az Ukrajna elleni háborút: Oleg Tinkof az egyik legnagyobb orosz bank, a Tinkoff alapítója. Az üzletember vagyonát 9 milliárd dollárra taksálták. Vagyona azonban gyorsan megcsappant, miután április 19-én éles hangon állt ki Ukrajna mellett. Posztjából komoly felháborodás lett, április 20-án pedig a kormányzat emberei azzal keresték meg őt, hogy államosítani fogják bankját.
A Putyin háborúját kritizáló milliárdoson már másnap bosszút állt a rezsim
Kirohanása miatt Oleg Tinkovot a Kreml emberei arra kényszerítették, hogy fillérekért adja el a részesedését saját bankjában. A mágnáshoz eljutottak olyan hírek is, hogy veszélyben az élete.
Twitteren terjed egy kép, amin – az azt megjelentető Flash nevű oldal szerint – Maganov teste látható már a baleset után.
⚡️ Vice President of Lukoil Ravil Maganov threw himself from the 6th floor of the TSKL in Moscow.
— Flash (@Flash43191300) September 1, 2022
The oilman died on the spot from his injuries, his body was discovered by medical personnel. The reasons for what happened have not yet been established. pic.twitter.com/kCPewki86l
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.