A kereskedőknek ráadásul komoly veszteségeik vannak az ársapka miatt.
Magyarország nem tud elég cukrot előállítani, az importnak pedig nem kedvez a nemzetközi helyzet – foglalta össze a magyarországi cukorhiány okát az InfoRádióban Dorogi Árpád, a Cukorrépa Termesztők Országos Szövetségének elnöke és a Cukor Terméktanács és Szakmaközi Szervezet elnök-helyettese.
Dorogi szerint az, hogy az elmúlt években nagyon alacsony volt a cukor és a cukorrépa ára, ezért a termelők évről évre csökkentették a vetésterületet. Míg 2017-ben 15 500 hektáron termesztettek nálunk cukorrépát hazai feldolgozásra, addig 2021-ben már csak 10 500 hektáron, 2022-ben pedig már csak 8600 hektáron termelnek itthon cukorrépát. A helyzetet pedig súlyosbította az aszály is, szóval nem lesz jó cukorrépatermés 2022-ben sem.
Éppen ezért nagyon kevés lesz az alapanyag, amit a magyar cukorgyártó fel tud dolgozni Kaposváron. Ebből pedig levonható a következtetés: drága lesz a cukor a boltokban.
A szakember szerint jövőre sem lesz elég cukor Európában, hiába lehetne ezt importtal ellensúlyozni. Az import azért ütközik nehézségekbe, mert Európán kívül is jelentősen csökkent a kínálat. Probléma az is, hogy több cukrot fogyasztunk, mint amennyit megtermelünk Magyarországon: mint mondta, az országban évente 80 ezer tonnát tudnak megtermelni, míg a fogyasztás 300 ezer tonnára rúg.
Nem segít a helyzeten az ársapka sem: a kereskedők emiatt veszteségesek, hiszen csak a beszerzési ár alatt adhatják el terméküket. Dorogi arra nem tudott válaszolni, mikor oldódhat meg ez a helyzet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.