Gazdaság Lengyel Miklós 2022. augusztus. 09. 15:10

Mégsem kötött békét Varsó és Brüsszel?

Az ellenzék szerint Lengyelország kisodródhat az Európai Unióból.

Bár Varsónak is óriási szüksége lenne arra a 35 milliárd euróra, amelyet az EU helyreállítási alapjából kapna, de a kormánypárt vezére közölte: vége az engedményeknek – írja a brüsszeli Politico. “Maximális jóindulatot mutattunk, de az engedményeinkkel nem értünk el semmit. Minthogy az Európai Unió nem teljesíti a kötelezettségeit, ezért semmi okunk sincsen arra, hogy mi teljesítsük a vállalásainkat” – jelentette ki Jaroslaw Kaczynski. Lengyelország erős embere egy kormánypárti portálnak, a Siecinek nyilatkozott.

Az Európai Bizottság azt követelte Lengyelországtól, hogy mondjon le a bírák politikai ellenőrzéséről, és garantálja az igazságszolgáltatás függetlenségét. A lengyel parlament meg is szavazott “néhány engedményt” a múlt hónapban, de nem eleget – ahogy erre Ursula von der Leyen rámutatott. A Bizottság elnöke két tűz között van, mert az Európai Parlament csak nemrég mondott le arról, hogy beperelje az Európai Bíróságon azért, mert nem elég határozott a jogállamiság kritériumait megsértő tagállamokkal, Lengyelországgal és Magyarországgal szemben.

A lengyel kormány napi 1 millió eurós büntetéssel néz szembe, mert nem teljesítette az Európai Bíróságnak a lengyel bíróságokkal kapcsolatos döntését. Miután a jogsértés már 280 napja tart, ezért Lengyelország már 280 millió euróval tartozik.

Kaczynski előállt régi elméletével, a német–orosz hatalmi összeesküvéssel. Amikor az Északi áramlat 2 épült akkor a Hitler–Sztálin-paktumra emlékeztetett, amely Lengyelország felosztásához vezetett 1939-ben. Most ezt nyilatkozta: ”az Európai Bizottság meg akarja törni Lengyelországot és teljesen alárendelni Németországnak. Nem illünk bele abba a német–orosz tervbe, hogy ők irányítsák Európát. Számukra egy független, gazdaságilag és katonailag erős Lengyelország akadályt jelent.”

Mateusz Morawiecki: Ne legyen az EU a németek és a franciák kiskirálysága

A lengyel miniszterelnök az Euractivban megjelent írásában az egyhangú döntéshozatal megőrzése mellett érvel. Szerinte a közös kül- és biztonságpolitikában a vétójog jelenti a biztonsági szelepet, hogy az EU ne legyen a többség zsarnoksága.

Német–orosz közös tervről beszélni az Ukrajnában folyó háború kellős közepén értelmetlennek tűnhet külföldön, de a lengyel közvélemény egy része számára valószínűleg eladható. Jövőre választások lesznek Lengyelországban, és a nacionalista közvéleménynek Kaczynski ezt üzente: “ha az Európai Unió a falnak nyom bennünket, akkor nincs más választásunk mint elővenni az összes ágyút, és tüzet nyitni Brüsszelre”.

Mit jelent ez a gyakorlatban? Krzysztof Sobolewski, a legnagyobb kormánypárt, a PiS főtitkára elmondta a közszolgálati rádióban. “Szemet szemért, fogat fogért” – ez az új irányvonal Brüsszellel szemben. A lengyel kormány kész arra, hogy beperelje az Európai Bizottságot, ha nem kapja meg az uniós eurómilliárdokat. “Semmilyen akciót sem zárunk ki a jövőben” – hangsúlyozta a legnagyobb kormánypárt főtitkára.

Polexit a láthatáron?

A lengyel ellenzék attól tart, hogy a jobboldali kormány új kemény vonalas politikája ide is elvezethet. A Polgári platform egyik vezetője, Grzegorz Schetyna szerint Kaczynski fenyegetőzése egyre nevetségesebb. “Kaczynski minél inkább ijesztgetésre használja az Európai Uniót, annál jobban nevetségessé teszi magát, hiszen a lengyeleknek szegénységet hoz eurómilliárdok helyett. A törvénytelenség, az igazságszolgáltatás függetlenségének megszüntetése Polexithez vezethet.”

Sobolewski, a PiS főtitkára rádiós interjújában azt mondta, hogy “nem akarjuk elhagyni az Európai Uniót, hanem át akarjuk azt alakítani, hogy a nemzetek uniója legyen”. Ez a magyar kormány retorikája. Magyarország és Lengyelország egyelőre egyaránt kimarad a helyreállítási alapból. Ezen a címen Brüsszel már több mint 100 milliárd eurót osztott ki a tagállamoknak – emlékeztet a Politico.

zöldhasú
Hirdetés