Júliusban csökkent a központi alrendszer hiánya, az már „csak” az egész éves terv 84 százalékán áll.
Július végéig az államháztartás központi alrendszere (ebben az önkormányzatok nincsenek benne) 2636,5 milliárd forintos hiánnyal zárt – írja közleményében a Pénzügyminisztérium. Ezen belül
- a kormány alá tartozó központi költségvetés 2729,5 milliárd forintos hiányt,
- az elkülönített állami pénzalapok 218,8 milliárd forintos többletet,
- a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 125,8 milliárd forintos hiányt értek el.
Csak júliusban a központi alrendszer 255,7 milliárd forint többletet ért el. Ennek a többletnek köszönhetően a központi alrendszer összesített hiánya csökkent, egy hónappal korábban, június végén a hiány még 2892 milliárd forinton állt. Ez egyébként az egész évre tervezett 3,2 ezer milliárd forintos hiány 91,7 százaléka volt.
A csökkenés után a központi alrendszer hiány még mindig az egész éves terv 83,6 százaléka.
A központi alrendszer kiadásai már az év elején elszálltak, köszönhetően a gyerekesek szja-visszatérítésének, a 13. havi nyugdíj bevezetésének és az egyéb, az áprilisi választások elé időzített „hangulatjavító” kormányzati intézkedéseknek.
A költségvetés kiadásai közül meghaladták az egy évvel korábbi kifizetést a nyugellátásokra és a gyógyító-megelőző ellátásra fordított összegek – részletezi a Pénzügyminisztérium. Nyugellátásokra 2800,4 milliárd forintot, a gyógyító-megelőző ellátásokra pedig 1253,7 milliárd forintot fordított a kormány július végéig. A nyugdíjasok és a nyugdíjszerű ellátásban részesülők júliusban kapták meg januárig visszamenőleg a kiegészítő nyugdíjemelést. Ennek mértéke 3,9 százalék volt, az emelésre azért volt szükség, mert az idei infláció várhatóan jóval magasabb lesz annál, mint amivel a kormány tervezett, és aminek megfelelően a nyugdíjakat januárban 5 százalékkal emelte. A nyugdíjemelés mértéke a kiegészítéssel együtt 8,9 százalékos, így várhatóan szükség lesz még egy kiegészítő emelésre.
A kiegészítő nyugdíjemelés kifizetése alaposan meg is dobta a TB-kassza hiányát, a június végi 26,8 milliárd forintról 125,8 milliárd forintra. A TB-kassza egész évre tervezett hiánya 146,8 milliárd forint.
Ami a júliusi többletet illeti, a részletes adatokat a Pénzügyminisztérium még nem hozta nyilvánosságra, de az eddigi költségvetési folyamatok alapján biztosra vehető, hogy az adóbevételek a tervezettnél sokkal jobban teljesültek. Különösen a forgalmi típusú adókból, elsősorban az áfából. A tervezettnél magasabb infláció, vagyis a magasabb árak ugyanis az államnak is több adóbevételt jelentenek.
A kormány ráadásul július 1-i hatállyal jelentős adóemeléseket vezetett be, több szektorra extraprofit-különadót vetett ki, emelte a jövedéki adót és a népegészségügyi termékadót.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.