Egy éve még a 10 százalékos inflációt is nehezen tudtuk elképzelni, ma már a 20-at sem lehet kizárni. Hol lehet a folyamat vége? Ha egy válság állítja meg a drágulást, az mennyire fog fájni? Vendégünk Farkas Zoltán, a HVG munkatársa és Nagy János, az Erste Bank makroelemzője.
Átmeneti bosszúságból egyre súlyosabb problémává válik világszerte és Magyarországon is az infláció, amelynek letörésére egyre radikálisabb megoldásokat keresnek a döntéshozók – látszólag mindenfajta siker nélkül. A hvg.hu gazdasági podcastja, a Pénz beszél első adásában Nagy Jánossal, az Erste Bank makroelemzőjével és Farkas Zoltánnal, a HVG munkatársával beszélgettünk arról, hogy az árstopok és a rezsiáremelés mellett mekkora drágulással kell számolnunk a következő időszakban, és ennek mi vethet véget.
A beszélgetésben szóba kerül az is:
- Miért nem lehet megjósolni, hol lehet az infláció csúcsa, vagy mikor tetőzhet a drágulás?
- Miért problémás a kormány rezsicsökkentési politikája, az, hogy hozzászoktatott minket a relatíve olcsó árakhoz?
- Lesz-e taxis blokád, ha kivezetik az üzemanyagárstopot?
- Tényleg recesszió kell ahhoz, hogy megálljon az infláció? És hogyan érintheti Magyarországot a gazdaság lassulása?
- Össze lehet hasonlítani a 2008-as helyzetet a mostanival?
- Ha ennyire nőnek a kamatok, érdemes lesz betétbe tenni a megtakarításunkat?
A podcastban foglaltak kizárólag a megszólalók személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek a meghívott pénzintézet, pénzügyi tanácsadó vagy elemző cég hivatalos szakmai álláspontjának. A podcast tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.