Gazdaság hvg.hu 2022. július. 28. 15:26

Az USA recesszióba került. Vagy mégsem?

Két egymást követő negyedévben is csökkent az amerikai GDP, ezt recessziónak szokás tekinteni. Amerikában hivatalosan egy 8 közgazdászból álló bizottság deklarálhat hivatalosan recessziót. Ezt nem tették meg, ráadásul hiába csökkent a GDP, a munkaerőpiac és a háztartások fogyasztása továbbra is erős.

Az Egyesült Államok gazdasága 0,9 százalékkal zsugorodott a második negyedévben 2021 második negyedévéhez képest – jelentette az amerikai statisztikai hivatal. Az első negyedévben a gazdasági visszaesés éves alapon 1,6 százalékkal esett vissza. Közmegegyezés szerint ha egy ország GDP-je két egymást követő negyedévben visszaesik, azt recessziónak szokás tekinteni.

Az USA esetében a helyzet kicsit bonyolultabb, egy nonprofit, pártfüggetlen szervezet, a Nemzeti Gazdaságkutató Hivatal (National Bureau of Economic Research, NBER) mondhatja ki, hogy az ország gazdasága recesszióban van – emlékeztet az npr.org hírportál. Az NBER-nél egy nyolc fős, közgazdászokból álló bizottság hozza meg a döntést több tényező mérlegelésével. Eddig nem mondták ki, hogy az USA recesszióban lenne.

Az NBER meghatározása szerint akkor lehet recesszióról beszélni, ha a gazdasági aktivitás a gazdaság egészében jelentősen csökken néhány hónapnál hosszabb időre.

Janet Yellen pénzügyminiszter nemrég azt nyilatkozta, hogy hiába szokás két negyedévnyi GDP-visszaesést recessziónak tekinteni, az amerikai gazdaság nincs recesszióban, a körülmények ugyanis különlegesek. Például a munkahelyek száma havonta közel 400 ezerrel bővül, a munkanélküliség pedig a járvány előtti mélypontja közelében jár.

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnöke, Jerome Powell szintén azt mondta, nem gondolja, hogy az amerikai gazdaság recesszióban lenne. Powell szerint a gazdaság sok területe túl jól teljesít ahhoz, hogy recesszióról lehessen beszélni.

Powell egyébként az után nyilatkozott, hogy a Fed újabb 0,75 százalékponttal emelte az irányadó kamatrátát. Ahogy Magyarországon az MNB, a Fed is kamatemelésekkel igyekszik kordába szorítani a magas inflációt. A magas kamatok azonban visszafogják a gazdaság teljesítményét. Vagyis a Fednek egyensúlyoznia kell, ideális esetben a kamatemelésekkel sikerül megfognia az inflációt, de még épp nem rántja recesszióba a gazdaságot – ez volna a „soft landing”, vagyis puha leszállás.

zöldhasú
Hirdetés