Gazdaság hvg.hu 2022. július. 22. 16:40

Megállapodtak az ukrán gabonaexportról a háborús felek

Közösen ellenőrzik majd például, hogy nincsenek-e fegyverek a gabonaszállító hajókon.

Oroszország és Ukrajna péntek délután aláírta azt a megállapodást, amely lehetővé teszi, hogy Ukrajna gabonát exportáljon az orosz blokád alá vont kikötőiből – írja a The Guardian.

A tárgyalásokon a felek nem közvetlenül, hanem az ENSZ és Törökország közvetítésével jutottak megállapodásra. Török, ukrán és ENSZ-stábok fogják ellenőrizni a hajók rakodását, amelyek azt követően egy előre megtervezett, aknamentesített útvonalon hagyják majd  el a kikötőket és a Boszporuszon haladnak át. A tájékozódásban ukrán hajók segítenek majd. Eközben a négy fél által közösen felállított koordinációs központ felügyeli majd őket. Az Ukrajnába visszatérő hajókat is ellenőrzik, hogy nem szállítottak-e fegyvert vagy más harceszközt. A háborús felek azt is kikötötték, hogy nem támadják meg az élelmiszerszállító hajókat a harcok részeként.

A megállapodás ezzel lehetővé teszi többmillió tonna gabona exportját, ami jelentős segítség lehet a háború miatt globálisan nyomás alá kerülő élelmiszerellátásra. Ezzel egyúttal enyhítik az orosz gabona- és műtrágyaszállításokra vonatkozó korlátozásokat is.

Az aláírásnak az isztambuli Dolmabahce-palota adott otthont. A megállapodást követően António Guterres ENSZ-főtitkár azt mondta: reménysugár villant fel a Fekete-tengeren, egy olyan reménysugár, amelyre az egész világnak szüksége van.

Az orosz–ukrán háborúról szóló tudósításunkat itt találja.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2025. február. 18. 19:45

Aki fél Hollywoodot bepalizta: a világ legsármosabb szélhámosa, Christophe Rocancourt

Máig Christophe Rocancourt az egyik legismertebb francia Hollywoodban, akinek ünnepelt sztárok, modellek és szépségkirálynők keresték a társaságát – többüket feleségül is vette. Kimagasló színészi képességeit és hihetetlen meggyőző erejét azonban nem a filmvásznon kamatoztatta: hol francia nemesnek, hol a Rockefeller család örökösének vagy Sophia Loren törvénytelen fiának, hol filmproducernek vagy menő bokszpromóternek adta ki magát, hogy a lehető legtöbb pénzt csalja ki áldozataiból. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.