Az orosz külügyminisztérium Putyin és Erdogan iráni találkozójára időzítve magyarázkodott.
Vlagyimir Putyin orosz elnök és török kollégája, Recep Tayyip Erdoğan keddi teheráni találkozóján várhatóan az ukrán gabonaexportról tárgyalnak majd, ezért az orosz külügyminisztérium közleményt adott ki, amelyben állítása szerint „megcáfolja az ukrán gabonaexporttal kapcsolatos mítoszokat” – írja a Guardian. Ez az alábbiak szerint néz ki:
„Mítosz: Putyin elnök szándékosan blokkolja a világ búzaellátását.
Tény: Az ENSZ statisztikái szerint évente 800 millió tonna gabonát termelnek világszerte. Így a becslések szerinti 20 millió tonna ukrán gabona eleve nem tud jelentősen hozzájárulni a probléma megoldásához.”
A fentiekkel szemben a valóság az, hogy Ukrajna a világ egyik legnagyobb búzaexportőre. Tavaly mintegy 33 millió tonna búzát termelt, amelyből nagyjából 20 millió tonnát exportált. A minisztérium által említett 20 millió tonna búza azonban nem az egyetlen gabona vagy mezőgazdasági termék, amelyet Ukrajna exportál – az ország a világ napraforgóolajának egyharmadát termeli, továbbá kukoricát, árpát és repcét is termel kivitelre.
„Oroszország soha nem blokkolta az ukrán fekete-tengeri kikötőkből származó gabonaexportot. Éppen ellenkezőleg, mindent megteszünk, hogy két humanitárius tengeri folyosót biztosítsunk a Fekete-tengeren és az Azovi-tengeren. A problémát a nagy aknaveszély és Kijev fenyegetése jelenti, hogy tüzet nyit a hajókra. Ez lehetetlenné teszi a biztonságos hajózást az ukrán vizeken” – állítja az orosz minisztérium.
Bár igaz, hogy a Fekete-tenger elaknásítása megnövelte a hajózás veszélyességét, ám az orosz külügyminisztérium elfelejti megemlíteni, hogy mindezt azért tették az ukránok, hogy megakadályozzák az orosz fekete-tengeri flottát Ukrajna déli partjainak megközelítésében és ezzel megnehezítsék az oroszok számára, hogy rakétacsapásokat tudjanak indítani az ukrajnai városok ellen.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.