Gazdaság Lengyel Miklós 2022. július. 14. 14:19

Vége az olcsó élelmiszerek korának?

Ezt jósolja Tim Benton, egy befolyásos brit agytröszt, a Chatham House környezetvédelmi programjának igazgatója, aki szerint a gabonaválság, amely Putyin Ukrajna elleni agressziója miatt robbant ki, egy nagyobb globális trend része.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Vlagyimir Putyin orosz elnök erős fegyvere, hogy megakadályozza a gabonaexportot ebből a régióból – hangsúlyozza a szerző, aki szerint az oroszok legkevesebb 100 millió dollár értékben el is lopták Ukrajna gabonáját. Putyin gazdasági hadművelete azonban már jóval korábban megkezdődött: múlt ősszel megindult a műtrágya árának drasztikus emelkedése.

Oroszország a világ legnagyobb műtrágyaexportőre, mert bőségesen rendelkezik földgázzal. Oroszország mellett Fehéroroszország is jelentős műtrágyaexportőr, most mindketten szankciók alá esnek az ukrajnai agresszió miatt. Az árak pedig rakétasebességgel mennek felfelé a világpiacon, ahol Kína is nagy exportőrnek számít. Kína mint BRICS-ország Oroszország szövetségese, habár ennek megvannak a határai: Hszi Csinping elnök épp a legutóbbi BRICS-csúcs idején rúgta ki azt a külügyi államtitkárt, aki a kapcsolattartója volt Putyinnal, és aki folyvást azt hangoztatta: a kínai-orosz barátságnak csak a csillagos ég a határa.

Putyin kiéhezteti a világot

Ukrajna nemcsak a búzapiacon számít jelentős exportőrnek, hanem a napraforgó és a kukorica esetében is. Putyin azzal, hogy blokád alatt tartja Ukrajna kikötőit, olyan fegyvert alkalmaz a világgal szemben, melyet már sok hadvezér is megtett: megpróbálja kiéheztetni a lakosságot. Ami új Putyin taktikájában az az, hogy nem az ellenséges állam lakosságát akarja kiéheztetni, hanem a világ legsebezhetőbb országait. Az ENSZ hiába szólította fel az Ukrajna elleni blokád feloldására Oroszországot, mert Putyin azt válaszolta, hogy erre csak a szankciók megszüntetése esetén kerülhet sor.

Jelenleg Törökországban folynak a tárgyalások az oroszok és az ukránok között a gabonaexportról – a törökök és az ENSZ közvetítenek.

45 szegény ország jutott emiatt az éhezés határára – figyelmeztetett a Világélelmezési Program (World Food Programme) igazgatója. A szegények mindenütt a világon megisszák a levét Putyin taktikájának, mert a gazdag országokban nem az éhezés, hanem az áremelkedés fenyegeti őket. A nemzetközi segélyszervezetek olyan Ukrajnától igen távoli országokból is krízishelyzetet jelentenek, mint például Peru vagy Srí Lanka. Erdogan török elnök nem véletlenül serénykedik a közvetítésben, mert Törökországot is rendkívüli mértékben sújtja az ukrán élelmiszerexport kiesése.

Mi lesz, ha elhúzódik a háború Ukrajnában? Akkor Ukrajna élelmiszerexportja hosszú távú fenyegetésnek lesz kitéve, és ez az egész világot érinti.

zöldhasú
Hirdetés