Főleg alapból túltervezett kiadásokból farag le a kormány költségvetési kiigazítása. A minisztériumoknál és egyéb költségvetési intézményeknél 416 milliárd forintnyi kiadást zárolnak.
A kormány közel 600 milliárd forintos kiigazítást hajt végre a 2022-es költségvetésben – derül ki az erről szóló, „a költségvetési fejezeteket érintő államháztartási stabilizációs intézkedésekről” címet viselő kormányhatározatból, mely a Magyar Közlönyben jelent meg.
A megszorító intézkedések egy része kiadáscsökkentés, a kormány egy sor költségvetési előirányzat keretét vágja vissza. Ezek esetében jórészt aligha spórolásról van szó, sokkal inkább az alapvetően túltervezett kiadási tételeket állítják át kisebb, a valós költségvetési folyamatoknak megfelelő összegekre.
A legnagyobb tétel itt a paksi bővítés projektcége (a Paks II. Zrt.) beruházási célú tőkeemelésére betervezett keret csökkentése 100 milliárd forinttal. E célra eredetileg 270 milliárd forint volt betervezve a büdzsébe. Vagyis a csökkentés számszerűen jelentős, ugyanakkor a paksi bővítés jelentős csúszásban van, vagyis idén biztosan nem kell elkölteni a projektre több száz milliárd forintot.
A kormány 5 milliárd forinttal csökkenti a szociálpolitikai menetdíj-támogatásokra betervezett összeget – ez az a támogatás, amivel az állam kipótolja a közlekedési vállalatok bevételeit a kedvezményesen utazók (pl. diákok, nyugdíjasok) után. Az eredeti keret 120 milliárd forint, de a 2021-es teljesülés csak 110 milliárd forint volt, vagyis ez a kiadás is túl lett tervezve.
Egyéb kiadáscsökkentések:
- 3 milliárd a nagycsaládosok személygépkocsi-szerzési támogatása címsorról (az eredeti keret 12,5 milliárd),
- 5 milliárd „vegyes kiadás”,
- 12 milliárd a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. garanciaügyleteiből eredő fizetési kötelezettség címsorról,
- 3 milliárd az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány garanciaügyleteiből eredő fizetési kötelezettség címsorról,
- 10 milliárd az Eximbanknak betervezett tőkeemelésből,
- 14 milliárd a Liget Budapest projekttel kapcsolatos kiadások címsorról.
A kormány a fentieken túl összesen 416 milliárd forintnyi kiadás zárolását is elrendelte a minisztériumoknál, költségvetési intézményeknél és alapoknál. A zárolások az alábbi táblázat szerint oszlanak meg:
E zárolásokat a kormány az év során még feloldhatja, ha úgy tűnik, mégsem kell megfogni ezt a pénzt (vagy legalábbis nem a teljes összeget) ahhoz, hogy teljesíteni lehessen az év egészére kitűzött hiánycélt.
A kormány a 2022-es büdzsét 3,3 ezer milliárd forintos, a GDP 5,9 százalékára rúgó hiánnyal tervezte. Ám a GDP-növekedés várhatóan kisebb lesz az eredetileg vártnál, ami önmagában magasabb GDP-arányos hiányt jelent, ha a kormány nem csökkenti a számszerű hiányt. Közben a háború és a járvány hatásainak kezelése pluszterheket ró a költségvetésre. Arról nem beszélve, hogy a kormány a választások előtt közel 2 ezer milliárd forintot szórt ki egyebek mellett a családosok szja-visszatérítésére, 13. havi nyugdíjra és egyebekre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.