Moszkva a kalinyingrádi blokád miatt fenyegeti a NATO és EU-tagállam Litvániát.
Oroszország pénteken figyelmeztette Litvániát és az Európai Uniót, hogy „kemény intézkedéseket” hozhat velük szemben, ha nem indul újra az áruforgalom az orosz kalinyingrádi exklávé és a belső orosz területek között – derül ki a Reuters tudósításából.
„Ha a helyzet nem stabilizálódik az elkövetkező napokban, akkor Oroszország kemény intézkedéseket fog hozni Litvánia és az Európai Unió ellen” – mondta Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője közleményében. „A kérdés megoldása túlságosan elhúzódott".
Kalinyingrád, a második világháború után Németországtól elcsatolt, eredetileg Königsberg nevet viselő város több szempontból is kulcsfontosságú Oroszországnak. Egyfelől felbecsülhetetlen stratégiai jelentőséggel bír, hiszen a NATO vonalak mögött fekszik, és innen könnyen támadhatók a dél-lengyelországi területek, valamint egy szűk szárazföldi folyosó elfoglalásával gyorsan elszigetlehetővé válnának a balti államok is. Ennek megfelelően az oroszok az atomarzenáljuk egy része mellett a balti tengeri flottájukat is Kalinyingrádban állomásoztatják. Az elrettentési potenciál fenntartása érdekében pedig létfontosságú Moszkvának, hogy biztosíthassa Kalinyingrád ellátását.
Korábban az is felmerült, hogy Litvánia uniós nyomásra lesz kénytelen engedni Oroszországnak, mivel többek között a németek sem akartak konfrontálódni az oroszokkal egy olyan témában, amiről tudták, hogy Moszkva számára szent és sérthetetlen.
Az orosz-ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:
Putyin szerint ők még csak bele se kezdtek igazán, határkerítést építhetnek a finnek - kövesse itt a háború pénteki híreit
Az orosz elit gúnyolódva fogadta a Volodimir Zelenszkijt hangosan támogató Boris Johnson lemondását. Joe Biden csendesen biztosította további együttműködéséről Nagy-Britanniát. A háború pénteki eseményei.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.