Nem 50 vagy 100, de 185 bázisponttal emelte a Monetáris Tanács az alapkamatot, 7,75 százalékra. A forint kilőtt a döntés után.
A jegybank Monetáris Tanácsa 185 bázisponttal 7,75 százalékra emelte az alapkamatot, a kamatfolyosót pedig 135 bázisponttal tolta feljebb június 28-ai ülésén.
A kamatemelés ténye nem volt kérdéses, a mértékét illetően voltak bizonytalanságok az ülés előtt. Márciusban és áprilisban a Monetáris Tanács 100 bázispontos emelést hajtott végre, ám Virág Barnabás jegybanki alelnök már a májusi kamatdöntő ülés előtt jelezte: lassítani fognak a tempón. Így is történt, a május 31-ei ülésen már csak 50 bázispontot emelt a tanács, az alapkamat szintjét 5,9 százalékra növelve.
Virág Barnabás akkor úgy indokolt az MTI-nek, hogy ugyan az infláció elleni harcban a kamatok emelése jelenti a legerősebb védvonalat, ám a fogyasztói árakat a globális nyersanyagpiaci és élelmiszerválság, valamint ellátási problémák egyszerre növelik. Ezt viszont kamatemelésekkel rövid távon kivédeni lehetetlen.
A jegybanki kommunikáció alapján az 50 bázispontos emelési ütem folytatása volt várható, ám a forint (inflációt is befolyásoló) árfolyama a június 28-ai ülést megelőző napokban jelentősen romlott, az euróval szemben új történelmi mélypontot ért el 404,6-on. A forint árfolyama megtámogatásának igénye az 50 bázispontosnál nagyobb emelést vetített előre. A forint a többi régiós valutához képest alulteljesítőnek számít, elemzők szerint a régión belül kiemelkedő gyengülés mögött a magyar kormány gazdaságpolitikájával szembeni bizonytalanság, illetve a viták miatt az uniós forrásokhoz való hozzáférés bizonytalansága.
A 185 bázispontos alapkamat-emelés hatalmas lépés és teljesen váratlan. A döntés nyilvánosságra hozatala után a forint árfolyama kilőtt, az euróval szemben 400-ról 397-ig erősödött.
A Monetáris Tanács döntésében szerepet játszott, hogy elkészült a jegybank negyedévente megjelenő, átfogó makrogazdasági előrejelzéseket tartalmazó Inflációs jelentésének legújabb kiadása. Ennek fő számait a kamatemelésről szóló döntés publikálása után nyilvánosságra hozzák, maga a jelentés két nappal később, csütörtökön jelenik meg. Virág Barnabás május végén azt nyilatkozta, az infláció a következő hónapokban – hasonlóan a régiónk más országaihoz – nálunk is két számjegyű tartományba emelkedik.
A hatalmas emelés után kérdés, mi lesz az egyhetes betét kamatával, amiről csütörtökön dönt a jegybank igazgatósága. Ezzel a kamattal parkoltathatják a bankok a fölösleges pénzüket egy hétig a jegybankban. Az egyhetes betét kamata jelenleg 7,25 százalék, jó ideje magasabb, mint az alapkamat, így eddig ez volt az irányadó ráta. A mostani kamatemeléssel viszont az alapkamat magasabb, mint az egyhetes betét kamata. Virág Barnabás alelnök délután 3-kor ismerteti a Monetáris Tanács döntésének hátterét, akkor biztosan beszélni fog arról, hogy a jegybank összezárja-e az alapkamat és az egyhetes betét kamatát (ami eddig távlati cél volt), vagy pedig az egyhetes betét esetében is jelentős emelésre kell készülni, ami így ismét magasabb lesz az alapkamatnál.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.