Gazdaság hvg.hu 2022. június. 21. 12:04

Ukrajna felajánlotta, hogy több orosz gázt enged Európába az Északi Áramlat 1 szűkülete miatt, de a Gazprom nem kért belőle

A kézenfekvő megoldás helyett marad a kínálati szűkület és az árak további robogása.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Múlt hét óta mintegy 40 százalékkal kevesebb gázt szállít Oroszország Európába az Északi Áramlat 1 gázvezetéken, érvelésük szerint azért, mert karbantartási problémák léptek fel: a nyugati szankciók miatt a Siemens nem tudja nekik visszajuttatni a Kanadában javított turbinákat, és azok visszaérkezésére várnak. Németország és Olaszország szerint ez kamu, és az oroszok nyilvánvalóan politikai okokból vágják vissza a szállítmányokat, hogy ezzel tovább srófolják felfelé a gázárakat, bosszúból az orosz olajra és olajtermékekre kirótt szankciókért. Ebbe a konkrét gázügybe most folyt bele jobban Ukrajna is, és a fejlemény afelé mutat, hogy inkább a németeknek és az olaszoknak lehet igaza a szállítmánycsökkentés motivációját illetően.

Hétfőn ugyanis az ukrán gázellátást és gázátvitelt kontrolláló, és angol fordításban egyszerűen csak Gas Transmission System Operatornak (GTSOU) nevezett állami cég jelezte, hogy kész növelni a gázszállítását Európa felé, mert megvan a szükséges kapacitása ahhoz, hogy kipótolja az Északi Áramlat 1-ből kiesett gázmennyiséget. Az orosz Gazprom azonban nem élt a lehetőséggel, így minden marad úgy, ahogy most van.

Januárra kifogynak az európai gázkészletek, ha az oroszok tényleg elzárják a csapot

A Gazprom csütörtökön közölte, hogy teljesen leállhat az Északi Áramlat 1, állításuk szerint javítási problémák miatt. A Bloombergnek nyilatkozó szakértő felvázolta, hogy a gyakorlatban mit jelentene ez a kontinensnek.

Az orosz invázió kezdete óta először hétfőn tartottak az ukránok havi aukciót, melyen a következő hónapra lehet gáztranzit-kapacitásokat foglalni. A Gazprom annak ellenére nem élt az extra kapacitások lefoglalásának lehetőségével, hogy Kijev kifejezetten felkínált nekik napi 15 millió köbméter extrát. A GTSOU vezérigazgatója, Szerhij Makogon szerint ez újabb bizonyíték arra, hogy a Gazprom és a Kreml fegyverként használja a gázt Ukrajnával és Európával szemben.

Ukrajna Európába irányuló gáztranzitja május 11-én szűkült be, a GTSOU a háborús állapotok miatt akkor állította le a szállítást a Harkivtól északnyugatra, az orosz határon fekvő Szohranivka tranzitponton. Itt folyt át az Európának szánt, Ukrajnán keresztül érkező orosz gázmennyiség közel harmada, napi 32,6 millió köbméter. Az ukrán vállalat már akkor jelezte, hogy képes lehet a kieső gázmennyiséget a Szumi városához közeli Szudzsa tranzitponthoz átirányítani, ám a Gazprom erre közölte, hogy ez „technológiailag lehetetlen”.

Leállítják a gázszállítást a Török Áramlaton az oroszok, ez Magyarországot is érinti

A Gazprom karbantartásra hivatkozva állítja le a szállítást.

Az Északi Áramlat 1 normál kapacitása napi 160 millió, ez most napi 96 millió körül van a korlátozás miatt. A GTSOU vezérigazgatója hétfőn a Reutersnek adott telefonos interjújában arról beszélt, hogy nekik összesen napi mintegy 109 millió köbméter elérhető, plusz tranzitkapacitásuk van Európa felé. Szerhij Makogon azt mondta, a Szudzsa napi kapacitása 244 millió köbméter, a Gazpromnak itt napi 77,2 millió köbméter tranzitjára van szerződése, de ebből most csak 41,7 millió köbméternyit használ ki, itt is lenne tehát mozgástere. A GTSOU szerint ráadásul a Gazprom ezen felül 32,4 millió köbméternyi szohranivkai kapacitást át tudna kormányozni a Szudzsa tranzitpontba.

Makogon szerint nem igaz a Gazprom állítása, hogy technikailag lehetetlen lenne a gáz átirányítása a Szudzsába, azt mondja, a tranzitpont már 2018-ban is teljes kapacitásával üzemelt, szűkület itt nincs. A vezérigazgató szerint ráadásul az oroszok egyéb módon is pótolhatnák a kiesett európai gázszállítmányokat, ha akarnák. Szerinte a Szudzsa mellett ott van a napi 90 millió köbméteres kapacitású Jamal-Európa gázvezeték, ami Lengyelországon át szállítja a gázt Nyugatra. Ezt a Gazprom április végén zárta el, azóta üresen áll.

Az, hogy a Gazprom az Északi Áramlat 1 beszűkülése ellenére nem foglalt extra ukrán tranzitkapacitást, a Bloomberg szerint arra mutat, hogy az orosz vállalat tartós szállítmánycsökkentéssel számol. Ráadásul jövő hónapban még szűkösebb gázellátásra számíthatunk, mert az Északi Áramlat 1-et az éves karbantartási munkálatok miatt július 11 és 21 között teljesen lezárják, szóval még annyi se jön majd rajta, mint most. A Gazpromnak ugyanakkor továbbra is lesz lehetősége növelni a szudzsai transzfert, a napi aukciókon.

zöldhasú
Hirdetés