Az EU orosz nagykövete szerint ez "katasztrofális" lenne Németország számára. Nem a nagykövet mondja, de Magyarország számára is.
Teljesen leállíthatja az Európába irányuló gázszállítást Oroszország az Északi Áramlat 1 gázvezetéken, közölte az orosz állami RIA hírügynökséggel Vlagyimir Csizov, Ororszország Európai Uniós nagykövete csütörtökön. Csizov a Guardian szerint ezt azzal indokolta, hogy problémákba ütközött a gázvezeték turbináinak javítása.
Az Északi Áramlat 1 a Balti-tenger alatt fut, Németországban ér be Európába. Ezen a héten már kétszer megszakadt a szállítás, ezt a német gazdasági miniszter úgy kommentálta, hogy az oroszok ezzel a bizonytalanság magvait akarják elvetni, és feljebb akarják nyomni az energiaárakat.
Ha ez volt a céljuk, sikerült nekik. A portfolio.hu összesítése szerint a szállítás leállításának belengetésére kilőttek a gázárak, a következő havi gázkontraktus ára 20 százalékkal 145 euró/megawattórára emelkedett, három nap alatt ez már mintegy 70 százalékos drágulást jelent a vezető holland gáztőzsdén, a TTF-en.
Ez a folyamat Magyarországot is erősen érinti. Mint ismertté vált, nem igaz Vlagyimir Putyin állítása, mely szerint a tőzsdei árnál sokkal olcsóbban vesszük az orosz gázt. Mindössze annyi történik, hogy az orosz fél mintegy két hónapos csúszással vezeti át a mi gázunk árazásába a tőzsdei árváltozásokat. Tehát a két hónappal ezelőtti gázárcsúcs most csapódik le azon a gázáron, amit mi fizetünk – és most indul a betárazási időszak. Egyébként a tőzsdei gázár épp csillapodóban volt, mielőtt jött a mostani bejelentés, illetve pár nappal korábban az ideiglenes leállások a szállításban.
A portoflio.hu arra is rámutat, hogy nemcsak a legközelebbi havi, hanem az új gázév kezdetének hónapjára (október) is ugyanígy 20 százalékos árugrás történt, szintén 145 euró körülre. Ez egyre riasztóbb fejlemény azoknak a vállalatoknak és intézményeknek, melyek most fognak leszerződni a következő gázévi beszerzésekre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.