Igen, a pedagógusokról és az egészségügyi szakdolgozókról van szó.
Kedden szavazta meg az Országgyűlés kormánypárti többsége a miniszterelnök fizetésemelését, így Orbán Viktor már bruttó 4,8 millió forintot fog kapni képviselői és miniszterelnöki munkájáért. A kormány azzal érvelt, hogy az emelés azért szükséges, mert eddig Orbán az uniós országok ötödik legkevesebbet kereső miniszterelnöke volt.
A kormány érvelésére azonban az RTL Híradójának beszámolója szerint a Pedagógusok Szakszervezeténél is felkapták a fejüket. Ugyanis míg Orbán korábbi fizetése csupán a 23. helyre volt elég az uniós miniszterelnökök fizetési rangsorában, a magyar pályakezdő tanárok bére az EU 27 tagállama közül a 26. legalacsonyabb. Náluk csupán a bolgár pedagógusok keresnek rosszabbul.
„Felháborítónak tartom. Orbán Viktor bérével tudott foglalkozni a kormány, a pedagógusok bérével pedig nem tudott, pedig ez az egész társadalomra nagyon komoly veszélyt jelent, ha záros határidőn belül nem oldják meg ezeket a feszültségeket” – jelentette ki Szabó Zsuzsa, a PSZ elnöke.
Azonban nem csak a tanárok elégedetlenek: a Független Egészségügyi Szakszervezet emlékeztetett, hogy az egészségügyi szakdolgozók bére is az uniós lista végén van. Soós Adrianna, a szakszervezet elnöke azt mondta, Európa sok országában még a munkaidő is rövidebb, nem 40 óra, hanem 37, 38, így még jelentősebb a hazai bérek lemaradása.
A kormány korábban ugyan elismerte, hogy mind a pedagógusoknál, mind az egészségügyi szakdolgozók esetében is indokolt a béremelés. A tanárokét uniós pénzből fizetnék – mivel saját forrás nincs rá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.